PolskaWarsztaty, wykłady, wystawy - święto dla miłośników fotografii w Łodzi

Warsztaty, wykłady, wystawy - święto dla miłośników fotografii w Łodzi

Kilkadziesiąt wystaw twórców światowej fotografii, przeglądy portfolio, warsztaty, wykłady i aukcje czekają na miłośników fotografii na V Międzynarodowym Festiwalu Fotografii. Impreza odbywa się w Łodzi i potrwa do 21 maja.

18.05.2006 | aktual.: 18.05.2006 16:33

Dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Candrowicz poinformował, że w tym roku łódzka impreza dołączyła do światowej organizacji "Festival of Light" - skupiającej 20 największych festiwali fotografii na świecie.

W programie głównym Festiwalu, który nosi tytuł "Killing Paradise" (Zabijając raj), pokazane zostaną wystawy prac poruszających zagadnienie istnienia człowieka we współczesnym świecie. Chcieliśmy pokazać zaangażowaną formę fotografii, która komentuje, demaskuje i poddaje krytyce procesy zachodzące we współczesnym świecie - podkreślił Candrowicz.

Wśród nich znajdą się prace m.in. uznanych artystów z Niemiec, USA, Nowej Zelandii, Włoch, a także międzynarodowy projekt-manifest "Images against the war" (Zdjęcia przeciwko wojnie). Jest to projekt, który powstał przed wojną w Iraku, w który zaangażowało się już kilkuset artystów z całego świata.

W programie otwartym imprezy znalazło się kilkanaście wystaw zdjęć wybranych spośród prac niemal 500 młodych fotografów, którzy zgłosili się do Festiwalu. Wśród nich są zdjęcia artystów z Polski, Czech, Węgier, Kanady, Holandii i Francji.

Tradycyjnie już jednym z wydarzeń festiwalu będzie "Fabryka Fotografii" - prezentowana w Manufakturze ekspozycja kilkuset zdjęć studentów ze szkół fotograficznych z Polski i zagranicy.

W tym roku po raz pierwszy przyznane zostaną nagrody Fotofestiwalu: Grand Prix - dla najlepszej wystawy z programu otwartego, Nikon Award - dla młodego talentu oraz Nagroda Specjalna za całość dorobku artystycznego. Tą ostatnią otrzyma Józef Robakowski, który na V Festiwalu jest kuratorem wystawy retrospektywnej "Foto-Obrazy, Gest plastyczny w fotografii".

Na ekspozycji, którą oglądać można w Muzeum Sztuki, prezentowany jest unikatowy zbiór prac polskich artystów, stanowiący ilustrację najważniejszych zjawisk w rozwoju polskiej fotografii. Znajdują się na niej prace m.in. Zbigniewa Dłubaka, Karola Hillera, Jerzego Lewczyńskiego, Michała Kokota i Jerzego Wardaka pochodzące ze zbiorów dwóch łódzkich przemysłowców.

Po raz pierwszy w programie imprezy znajdą się także prezentacje portfolio - czyli spotkania z fotografami i krytykami podczas których młodzi twórcy będą mogli pokazać własne "teczki" z pracami oraz aukcje fotografii - zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Wystawom towarzyszyć będą warsztaty z zakresu fotografii tradycyjnej, cyfrowej i eksperymentalnej, wykłady i spotkania autorskie. Program imprezy uzupełniają pokazy slajdów, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych oraz koncerty muzyczne.

W tym roku wystawy prezentowane są w trzech festiwalowych centrach - kompleksie XIX-wiecznych fabryk - Łódź Art Center, Patio Centrum Sztuki i Manufakturze oraz w Muzeum Sztuki i kilkunastu łódzkich galeriach. Festiwalowe imprezy odbywają także w kinach i łódzkich klubach.

Festiwal, którego głównym organizatorem jest Fundacja Edukacji Wizualnej zakończy się 21 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)