Zmiany na Świętokrzyskiej. Znikną donice, pojawią się nowe drzewa
Planowane zmiany na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy to efekt głosowania mieszkańców na projekty budżetu obywatelskiego.
*Zarówno na Świętokrzyskiej jak i na pl. Powstańców Warszawy ma się pojawić dużo więcej drzew, krzewów i traw. Nowe nasadzenia pojawią się na ul. Świętokrzyskiej (od ul. Kopernika do ronda ONZ)
oraz na pl. Powstańców Warszawy. Czy to oznacza kres słynnych, plastikowych donic? *
ZDM ogłosił w lutym właśnie przetarg na opracowanie szczegółowego projektu zieleni miejskiej na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy. Zapowiadane zmiany to odpowiedź na krytyczne głosy pod adresem zieleni miejskiej, która po budowie centralnego odcinka II linii metra i wyremontowaniu ulicy Świętokrzyskiej, została zasadzona w dużych, kolorowych donicach. Miasto argumentowało wówczas, że konieczne było posadzenie drzew i krzewów w donicach, że względu na gęstą sieć infrastruktury pod Świętokrzyską.
Okazuje się jednak, że pod pewnymi warunkami zieleń będzie mogła być zasadzona w ziemi. Planowane zmiany na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy to efekt głosowania mieszkańców na projekt w budżecie obywatelskim. Nasadzenia zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi. Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich prowadziła je Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i spotkania trwały cały czerwiec.
Wszechobecna zieleń
Opinie mieszkańców były zgodne. Na Świętokrzyskiej należy wprowadzić jak najwięcej drzew i roślinności niskiej: krzewów i rabat kwiatowych. Uczestnicy konsultacji nie mieli wątpliwości co do tego, że teren ma bardzo duży potencjał do zmian.
W trakcie konsultacji zwracano uwagę na to, że nowe drzewa mogą pełnić funkcję barier, które zapobiegną nieprawidłowemu parkowaniu wzdłuż drogi. Ważnym tematem okazał się wątek proporcji pomiędzy projektowaną zielenią, a terenami dla pieszych, rowerzystów oraz miejscami na ogródki gastronomiczne. - Dominował jednak pogląd, że im więcej zieleni tym lepiej, zieleń ma być wszechobecna! - czytamy w raporcie ZDM. Tym samym wzdłuż ulicy pojawi się ok. 200 nowych drzew.
Uczestnicy konsultacji społecznych przychylili się do pomysłu by oprócz łąki kwietnej na placu Powstańców Warszawy pojawiły się również drzewa. Tu największym poparciem cieszył się pomysł wydzielenia terenu placu drzewami posadzonymi po jego obwodzie.
W trakcie warsztatów dyskutowano w jaki sposób pogodzić potrzebę wprowadzenia zieleni na teren placu z możliwościami jego użytkowania jako miejsca wydarzeń miejskich. Pojawiło się klikanaście pomysłów, ale do cieszących się największą popularnością należał np. targ warzywny, gdzie będzie można dostać sezonowe produkty, żywność ekologiczną, wyroby regionalne.
Koszt nasadzeń na Świętokrzyskiej autorzy projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego oszacowali na 575 tys. zł, natomiast kwietna łąka na pl. Powstańców Warszawy ma kosztować ponad 80 tys. zł. Obecnie trwają prace nad wykonaniem projektu budowlanego oraz wykonawczego. Zgodnie z planem nasadzenia powinny się pojawić do końca roku.
Co dalej z donicami?
W czasie konsultacji odbyła się debata o zieleni przyulicznej, warsztaty projektowe nad koncepcjami zagospodarowania. - W związku z tym, że zieleń zostanie nasadzona w gruncie, przeprowadziliśmy również warsztaty dotyczące sposobu wykorzystania donic dotychczas funkcjonujących w tym miejscu. - informuje ZDM. * *
Donice nie cieszą się dobrą opinią mieszkańców Warszawy. Pojawiają się pojedyncze, pozytywne głosy, które dostrzegają ich zalety (np. to, że są kolorowe i ożywają przestrzeń; doceniana jest również możliwość ich przestawiania), ale większość osób podkreśla ich nieestetyczny wygląd i niedostępność. Ustawienie donic sprawia, że zieleń jest poza zasięgiem wzroku i dotyku. Nazywane są czasem „sarkofagami” – zwłaszczaże roślinność, zdaniem przeciwników donic, jest źle do nich dobrana i szybko umiera.
Uczestnicy konsultacji przeprowadzonych z inicjatywy ZDM zastanawiali się nad tym, w jaki sposób wykorzystać istniejące donice z ul. Świętokrzyskiej. Najwięcej pomysłów dotyczyło stworzenia z donic różnego rodzaju mebli miejskich,które można by wykorzystaćw różnych miejscach - także w nowej, zazielenionej przestrzeni placu.
Przeczytajcie również: Tramwaje wracają na most Śląsko-Dąbrowski