Trwa ładowanie...

Zmarła Nina Andrycz

Legenda warszawskiej sceny teatralnej miała 101 lat! Na scenie Teatru Polskiego występowała od 1935 roku!

Zmarła Nina Andrycz
d23qi7g
d23qi7g

Nina Andrycz nazywana była Wielką Damą polskiego teatru. Zasłynęła rolami Marii Stuart, Lady Makbet, królowej Małgorzaty, czy Elżbiety. Zmarła w wieku 101 lat. O śmierci artystki poinformowało TVPInfo.

Od 1935 do 2004 roku "z przerwą na wojnę" aktorka była związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Grała też w Teatrze Polskiego Radia oraz Teatrze Telewizji, gościnnie występowała między innymi, w Starej Prochowni i Teatrze na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Grała też w pierwszym polskim powojennym filmie muzycznym "Warszawska premiera", a także w obrazach: "Uczta Baltazara" oraz "Sława i chwała". Pojawiła się w popularnym serialu "Na dobre i na złe", wystąpiła w filmie Krzysztofa Zanussiego "Serce na dłoni" oraz w obrazie "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta, gdzie zagrała... samą siebie.

d23qi7g

Była laureatką wielu wyróżnień, w tym Medalu Za Zasługi dla Teatru Polskiego, nagrody ministra kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie, trzykrotnie została uhonorowana też Srebrną Maską w plebiscycie czytelników "Ekspresu Wieczornego". Otrzymała również Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski, a także Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W wieku 88. lat zadebiutowała jako poetka. Wydała zbiory: "To teatr", "Róża dla nikogo", "Wczoraj i dziś" oraz powieść autobiograficzną "My rozdwojeni".

Za wspomnienia "Bez początku, bez końca" otrzymała Literacką Nagrodę Miasta Warszawy.

d23qi7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23qi7g
Więcej tematów