Zamiast placu Defilad, Plac Centralny. Przebudują centrum Warszawy
Wyniki poznamy już w listopadzie.
04.07.2017 08:18
Władze Warszawy ogłosiły w poniedziałek międzynarodowy konkurs na projekt przebudowy fragmentu pl. Defilad. Propozycje projektu nowej przestrzeni - nazwanej roboczo placem Centralnym - zostaną poddane konsultacjom społecznym. Prace konkursowe można składać do 24 października.
- Rusza międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego. To będzie konkurs inny niż wszystkie dotychczasowe konkursy architektoniczne, jakie organizowaliśmy - powiedziała na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
Miasto, jak mówiła, najpierw planuje wybrać pięć, równorzędnych prac konkursowych i w oparciu o nie przeprowadzić konsultacje społeczne. Dopiero po konsultacjach ma zapaść decyzja, jaki będzie ostateczny kształt placu.
- Architekci będą mieli bardzo trudną rolę, ponieważ będą musieli pogodzić kilka istotnych i ważnych funkcji, bo mówimy o placu jako miejscu o znaczeniu ogólnokrajowym, ale również lokalnym. Pogodzenie tych funkcji może okazać się dość skomplikowane - zaznaczyła.
- Jeżeli będzie chcieli urządzać na placu np. imprezy masowe, które potrzebują wolnej przestrzeni, architekci będą musieli pogodzić tę funkcję z zielenią, która niewątpliwie na tym placu powinna się znaleźć - powiedziała Kaznowska.
Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach podkreśliła, że miasto ogłaszając konkurs "trochę" ogłosiło zaistnienie nowego placu w Warszawie.
- Nie ma na razie takiego placu jak plac Centralny, tę nazwę wykorzystaliśmy specjalnie na potrzeby konkursu, żeby pokazać różnicę pomiędzy placem Defilad, który jest znacznie większym placem, a tym jego fragmentem, który jest przedmiotem konkursu - wyjaśniła Happach.
Architekci startujący w konkursie zaprojektują centralny fragment pl. Defilad, czyli przestrzeń pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ul. Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kulturze i usługom ma być dedykowana również planowana pierzeja południowa.
Happach podkreśliła, że pięć wybranych prac zostanie pokazanych publiczności. - Chcielibyśmy te prezentacje połączyć z festiwalem "Warszawa w budowie", który w tym roku w całości będzie poświęcony problematyce całości pl. Defilad - podkreśliła.
Zaznaczyła, że obecnie miasto rozważa, czy na pl. Defilad powinna pozostać trybuna honorowa. Wskazała, że jej pozostawienie w obecnym miejscu "właściwie uniemożliwiłoby" zrealizowanie zapowiedzianych przez miasto inwestycji na placu.
Czas na składanie wniosków o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursu mija 4 sierpnia br.; termin składania prac konkursowych to 24 października br.
Happach podkreśliła, że w skład jury konkursowego wejdą zarówno przedstawiciele miasta - m.in. wiceprezydent Michał Olszewski i stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki; przedstawiciele instytucji, które znajdą się na placu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, architekci i reprezentanci aktywistów miejskich.
Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska powiedziała, że muzeum w tej chwili odbiera dokumentację wykonawczą dla przyszłych budynków muzeum i teatru TR Warszawa. - Ciągle mimo trudności, przede wszystkim spraw własnościowych, działamy zgodnie z harmonogramem, także w ok. 2020 budynki powstaną - to będzie ta pierzeja, która m.in. stworzy plac - powiedziała Mytkowska.
Kaznowska zaznaczyła, że z pl. Defilad zniknie obecny parking autobusowy. - Ten parking z tego miejsca będzie musiał zniknąć, przewoźnicy mają tego absolutną świadomość - powiedziała. Przypomniała, że pod placem ma powstać parking podziemny.
Źródło: (PAP)
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Pomniki smoleńskie. Ogłoszono wyniki I etapu konkursu