Trwa ładowanie...

Ząbkowską zamkną dla samochodów, ale otworzą dla artystów

Wszystko z powodu "Otwartej Ząbkowskiej". To może być jeden z najciekawszych projektów artystycznych tego lata

Ząbkowską zamkną dla samochodów, ale otworzą dla artystów
do0qetp
do0qetp

200-metrowy odcinek Ząbkowskiej, między Brzeską a Targową, w wakacyjne weekendy stanie się nie tylko deptakiem, ale i wielką sceną, kuchnią, kinem i pracownią artysty. 11 lipca ruszy wyjątkowy projekt pod hasłem "Otwarta Ząbkowska".

To zupełnie nowa formuła działań artystycznych, która powstała z potrzeby zamanifestowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności. Organizatorzy chcą przypomnieć, że rewitalizacja Pragi zaczęła się od momentu pojawienia się ich na w tej części Warszawy, blisko dwadzieścia lat temu. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica Ząbkowska stanie się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki - kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim będzie to ulica spotkań.

- Inspirujemy się świetnymi realizacjami, których byliśmy obserwatorami, uczestnikami i współtwórcami, m.in.: Sąsiedzi dla Sąsiadów, Noc Pragi, Święto Ulicy Ząbkowskiej. Tym, co nas łączy, jest idea współdziałania: angażowania lokalnej społeczności, integracji środowisk artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy – mówią twórcy i inicjatorzy projektu: Klaudia Kudelska, Paulina Dmitruk, Krzysiek Kudelski, Bartek Świętek, Adam Reinhard, Andrzej Zielak Iwulski, Tomek Kaliński.

Na czas projektu Ząbkowska ma stać się miejscem artystów, ale przede wszystkim aktywnego współuczestnictwa. Organizatorzy chcą by na czas projektu praska ulica zamieniła się w forum społecznościowe, gdzie wszelkie granice między organizatorami, widzami, estradą i obserwatorami zanikną.

- Uzupełnione o różnorodne i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie pozwoli upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy - dodają organizatorzy.

do0qetp

Projekt rozpocznie się 11 lipca. Przez trzy kolejne weekendy, a także 22-23 sierpnia i 5-6 września, Ząbkowska zmieni się nie do poznania. Niebawem na oficjalnej stronie otwartazabkowska.pl pojawi się plan wydarzeń, w których mieszkańcy Warszawy będą mogli wziąć udział.

do0qetp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do0qetp
Więcej tematów