RegionalneWarszawaZa darmo: Zobacz Pałac Rzeczypospolitej od środka

Za darmo: Zobacz Pałac Rzeczypospolitej od środka

To jedyna możliwość obejrzenia budynku wewnątrz

Za darmo: Zobacz Pałac Rzeczypospolitej od środka

16.10.2015 16:26

W sobotę 24 października odbędzie się Dzień Otwarty Pałacu zorganizowany w ramach projektu „Konserwacja i rewitalizacja Pałacu Krasińskich (Pałacu Rzeczypospolitej) w Warszawie – europejskiego dziedzictwa kulturowego XVII wieku” oraz pokaz rozpoczynający cykl "Pierwsze/Najstarsze", w ramach którego Biblioteka Narodowa prezentować będzie pierwsze zabytki i najstarsze teksty dokumentujące powstanie Państwa Polskiego.

XVII-wieczny Pałac pełni na co dzień funkcję magazynu, jest miejscem, w którym przechowuje się najstarsze i najcenniejsze polskie druki. Ale właśnie 24 października będzie można przyjrzeć mu się lepiej niż zwykle, posłuchać o jego historii oraz odwiedzić salę, w której na oryginalnych meblach przechowywany jest historyczny księgozbiór z XVIII wieku rodu Potockich i Branickich. Oprowadzania odbędą się w 4 turach: o godzinie 11:00, 12:00, 14:00 i 15:00.

Ponadto, przez cały dzień w Sali Rycerskiej będzie można zobaczyć specjalnie wybraną kolekcję starodruków poświęconą Skandynawii (w tym m.in. łacińską i niemiecką wersję "Eddy" i "Historię o ludach Północy" Olafa Magnusa) oraz kolekcję rękopisów, np. "W Malstromm" Stanisława Przybyszewskiego (rękopis wykonany przez Dagny Juel, żonę Przybyszewskiego), czy "Dolę" Władysława Reymonta, "Wyrok Zeusa" Henryka Sienkiewicza oraz "Notes warsztatowy" Czesława Miłosza i "Wyklejanki" Wisławy Szymborskiej.

Dzień otwarty to okazja szczególna, ponieważ Pałac jest właśnie odnawiany. Z tego powodu zwiedzanie pierwszego piętra będzie się odbywać przy naturalnym świetle, którego na co dzień próżno tam szukać – specjalnie zasłonięte okna chronią najcenniejsze druki od niszczącego wpływu promieni UV. - Tego dnia jednak wpuścimy odrobinę światła oraz wejdziemy do Sali Kariatyd przy odsłoniętych oknach, z widokiem na Ogród Krasińskich, zupełnie jak za czasów fundatora Pałacu - Jana Dobrogosta Krasińskiego - zachęcają organizatorzy.

Pałac można zwiedzać w z przewodnikiem (ze względu na potężne zainteresowanie, zapisy ruszą wponiedziałek) lub samodzielnie (wystarczy przyjść między 10.00, a 19.00.).

Obraz
zwiedzanieza darmostarodruki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)