RegionalneWarszawaZa darmo: wystawa i multimedialny spacer po Grzybowie

Za darmo: wystawa i multimedialny spacer po Grzybowie

Zobacz Warszawę w Rzeczywistości Rozszerzonej!

Za darmo: wystawa i multimedialny spacer po Grzybowie

14.08.2013 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zapraszamy w fascynującą podróż w czasie, przez złożone i poruszające dzieje Grzybowa i Warszawy. Multimedialny spacer przygotowany został w technologii AR, co umożliwiło opowiedzenie skomplikowanych losów Warszawy w przystępny, nowoczesny i niezwykle atrakcyjny sposób. Rzeczywistość Rozszerzona (AR - ang. Augmented Reality) to technologia łącząca świat rzeczywisty ze światem generowanym komputerowo. Pozwala „nakładać" multimedia takie jak wideo i modele 3D, na obiekty istniejące w rzeczywistości. Dzięki specjalnej aplikacji, patrząc na otaczające nas obiekty przez kamerę smartfona lub tabletu, możemy wysłuchać stosownego komentarza lub zobaczyć jak dane miejsce wyglądało w przeszłości. AR doskonale sprawdza się w projektach edukacyjnych i kulturalnych.

Wystawa Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej „Powrót miasta” to pierwsze kompleksowe przedstawienie dziejów Grzybowa ostatnich 150 lat. Wystawa pokazuje pasjonującą historię tego nieco zapomnianego fragmentu centrum Warszawy, które w XIX wieku z peryferiów o jeszcze wiejskim charakterze przeistoczyło się w nowoczesne miasto. Na tle dziejów Grzybowa zostały opowiedziane losy niezwykłych budynków: Zielna 37 i 39, czyli pierwszej warszawskiej centrali telefonicznej (znanej przed II wojną światową pod skrótem PAST-a) i pierwszego „wieżowca” w Warszawie i ówczesnym imperium rosyjskim. W tym miejscu splata się ze sobą historia powstawania nowoczesnego miasta (telefonia, elektryfikacja, nowe technologie budowlane), zmian społecznych (emancypacja kobiet) i pamięć o wielokulturowej, otwartej Warszawie (tu spotykała się Warszawa chrześcijańska z żydowską, swój wkład w rozwój metropolii mieli również cudzoziemcy - Szwedzi). Wszystko to zderza się z burzliwą historią XX wieku. Ta część stolicy została poważnie
zniszczona już we wrześniu 1939, tu stanął mur getta, a zdobycie PAST-y stało się jednym z największych sukcesów militarnych AK. Grzybów został przez Niemców niemal całkowicie zrównany z ziemią, czego skutkiem są pozostałe do dziś niezabudowane połacie tej części śródmieścia.*__*

Ideą wystawy jest zilustrowanie tego, jak powoli miasto „wraca” do ciężko doświadczonego przez historię Grzybowa i zachęcenie decydentów miejskich oraz potencjalnych inwestorów do wspierania tego procesu. W jakimś sensie zapoczątkowała to Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która zrekonstruowała do stanu z 1904 r. dawny budynek PAST-y przy Zielnej 37 i rozbudowała go o 2 budynki biurowe.

W ślad za FWPN idą kolejni inwestorzy. To co powstawało przez blisko dwa stulecia i zostało nagle unicestwione, odbudowuje się jednak bardzo długo. Proces ten zapewne zostanie przyspieszony po wybudowaniu stacji przesiadkowej I i II linii metra pod ul.
Świętokrzyską. Wtedy tu najprawdopodobniej przesunie się centrum stolicy, obecnie umiejscawiane na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich z Marszałkowską. Wyjątkową cechą wystawy jest jej dwojaka - tradycyjna i nowoczesna - forma. Wystawa jest prezentowana na tradycyjnych 25 planszach oraz w postaci multimedialnego spaceru w technologii Augmented Reality (AR) po wyznaczonym kwartale ulic.

Inauguracja projektu odbędzie się 20 sierpnia 2013 roku, w 69. rocznicę zdobycia PAST-y przez żołnierzy Armii Krajowej, o godz. 11:00 przed kościołem na Placu Grzybowskim. Program obchodów zorganizowany przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego znajdziecie* na stronie www.fundacja-ppp.pl*.

Obraz
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)