Za darmo: Warsaw Cosplay Taikai
Manga, anime, kendo, go, origami, kaligrafia - czyli dzień z japońską kulturą i popkulturą
18.02.2013 08:19
W najbliższą niedzielę wyjątkowe wydarzenie dla miłośników Japonii. Warsaw Cosplay Taikai to festiwal kultury japońskiej, którego tematem przewodnim jest konkurs strojów - cosplay. W programie przewidziano także szereg atrakcji przybliżających uczestnikom dawną oraz współczesną japońską kulturę i popkulturę. Wydarzenie potrwa przez cały dzień, a program jest naprawdę bogaty:
Wydarzenia:
- Cosplay - stały punkt programu na konwentach mangi i anime, tym razem nabierze nieco innego wyrazu, jako najważniejszy punkt programu naszej imprezy. Serdecznie zapraszamy do oglądania i wzięcia udziału.
- Ceremonia Drogi Herbaty - warszawskie Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai zaprezentuje uczestnikom imprezy jedną z najstarszych i najbardziej japońskich ceremonii, a mianowicie Ceremonię Drogi Herbaty. Ceremonia będzie kilka razy powtarzana w przeciągu trwania całej imprezy, by każdy mógł ja obejrzeć.
- Benrontaikai - Na Warsaw Cosplay Taikai będziecie mogli zobaczyć, jak licealiści radzą sobie z językiem japońskim w konkursie krasomówczym. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd do Japonii i reprezentowanie Polski w Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego dla licealistów, który odbędzie się pod koniec lipca w Kawasaki.
- Koncert na kokarynie
- Koncert Koto – koncert Katarzyny Karpowicz, która przy użyciu koto przeniesie nas w świat tradycyjnej japońskiej muzyki. Dźwięki tego instrumentu, będącego japońskim rodzajem cytry, stanowią esencję muzyki Kraju Kwitnącej Wiśni.
- Pokaz Kendo - organizowany przez przez osoby z warszawskiego klubu Tonbo Kendo i Stowarzyszenia Kendo.
- Projekcje filmów - W ramach projekcji zostaną puszczone dwa japońskie filmy: "Quartet" w reżyserii Joe Hisaishi i "Osaka Hamlet" Fujiro Mitsuishi. Oba filmy puszczone będą z japońską ścieżką dźwiękową i z angielskimi napisami.
Prelekcje:
- Czy manga i anime są japońskie? - Wielu osobom popkultura japońska kojarzy się przede wszystkim z mangą oraz anime. Jednak czy aby na pewno są one czysto japońskie, czy też może są to wytwory wielokulturowe? Prowadzący: dr Radosław Siedliński
- Prahistoria anime - Japońskie animacje są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów popkultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Prowadzący: dr Jakub Karpoluk
- Popkultura japońska w Polsce - Od kilkunastu lat wpływy japońskiej popkultury są w Polsce coraz bardziej zauważalne. Jednak jej obecność w naszym kraju jest dużo starsza i w ciągu tych lat przejawiała się pod różnymi formami. Prowadzący: Daniel Stachura
- Co czytają Japończycy? - Literatura w Japonii przybiera rozmaite formy – od docenianych przez krytyków na całym świecie poważnych dzieł, aż po lekkie powieści dostępne za pomocą telefonów komórkowych. To jednak nie wszystko, gdyż są jeszcze komiksy, gazety, light novel… W tym natłoku różnych form i nazw łatwo stracić głowę. Prowadzący: Joanna Kaniewska
- Japońskie Sztuki Walki
- Japońska Moda
- Czy manga jest niezrozumiała dla europejskiego czytelnika?
* - Dla każdego coś miłego, czyli studio Ghibli w pigułce* - Studio Ghibli nieprzerwanie kontynuuje swoje działanie od 1985 roku dostarczając nam rozrywki dla całej rodziny w postaci ich magicznych filmów animowanych. Prowadzi: Roger Waszkiewicz
Warsztaty:
- Pokazowa Lekcja Języka Japońskiego
- Warsztaty Furoshiki - Furoshiki to kawałek chusty, w którą Japończycy potrafią zapakować niemalże wszystko – od prezentów, po rzeczy codziennego użytku.
- Warsztaty Kaligrafii
- Warsztaty Origami *
*- Warsztaty przygotowywania Onigiri czyli jednej z najpopularniejszych japońskich przekąsek, którą robi się z ryżu. Formowana jest najczęściej w kulkę i może być zawinięta w nori, rodzaj jadalnych glonów.
- Warsztaty liczenia na Sorobanie - do niedawna było bardzo popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni. Co więcej mówi się nawet, że wprawny użytkownik sorobanu potrafi szybciej policzyć na nim pewne działania niż inna osoba dokona tego przy użyciu kalkulatora.
Ponadto:
- Sala Gier Japońskich - organizowana przez Stowarzyszenie Klub Japoński to doskonałe miejsce by zapoznać się z różnymi tradycyjnymi grami z Kraju Kwitnącej Wiśni. Będzie można zagrać w Shogi, Go, a także inne gry. W planach jest również turniej mini Shogi “Pojedynek Robotów”.
24 lutego 2013 r. (niedziela) 10:00-18:00
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, ul. Koszykowa 86
*Wstęp wolny *Szczegółowy program tutaj .