RegionalneWarszawaZa darmo: Warsaw Cosplay Taikai

Za darmo: Warsaw Cosplay Taikai

Manga, anime, kendo, go, origami, kaligrafia - czyli dzień z japońską kulturą i popkulturą

Za darmo: Warsaw Cosplay Taikai

18.02.2013 08:19

W najbliższą niedzielę wyjątkowe wydarzenie dla miłośników Japonii. Warsaw Cosplay Taikai to festiwal kultury japońskiej, którego tematem przewodnim jest konkurs strojów - cosplay. W programie przewidziano także szereg atrakcji przybliżających uczestnikom dawną oraz współczesną japońską kulturę i popkulturę. Wydarzenie potrwa przez cały dzień, a program jest naprawdę bogaty:

Wydarzenia:

- Cosplay - stały punkt programu na konwentach mangi i anime, tym razem nabierze nieco innego wyrazu, jako najważniejszy punkt programu naszej imprezy. Serdecznie zapraszamy do oglądania i wzięcia udziału.
- Ceremonia Drogi Herbaty - warszawskie Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai zaprezentuje uczestnikom imprezy jedną z najstarszych i najbardziej japońskich ceremonii, a mianowicie Ceremonię Drogi Herbaty. Ceremonia będzie kilka razy powtarzana w przeciągu trwania całej imprezy, by każdy mógł ja obejrzeć.
- Benrontaikai - Na Warsaw Cosplay Taikai będziecie mogli zobaczyć, jak licealiści radzą sobie z językiem japońskim w konkursie krasomówczym. Nagrodą w konkursie będzie wyjazd do Japonii i reprezentowanie Polski w Konkursie Krasomówczym Języka Japońskiego dla licealistów, który odbędzie się pod koniec lipca w Kawasaki.
- Koncert na kokarynie
- Koncert Koto – koncert Katarzyny Karpowicz, która przy użyciu koto przeniesie nas w świat tradycyjnej japońskiej muzyki. Dźwięki tego instrumentu, będącego japońskim rodzajem cytry, stanowią esencję muzyki Kraju Kwitnącej Wiśni.
- Pokaz Kendo - organizowany przez przez osoby z warszawskiego klubu Tonbo Kendo i Stowarzyszenia Kendo.
- Projekcje filmów - W ramach projekcji zostaną puszczone dwa japońskie filmy: "Quartet" w reżyserii Joe Hisaishi i "Osaka Hamlet" Fujiro Mitsuishi. Oba filmy puszczone będą z japońską ścieżką dźwiękową i z angielskimi napisami.

Prelekcje:

- Czy manga i anime są japońskie? - Wielu osobom popkultura japońska kojarzy się przede wszystkim z mangą oraz anime. Jednak czy aby na pewno są one czysto japońskie, czy też może są to wytwory wielokulturowe? Prowadzący: dr Radosław Siedliński
- Prahistoria anime - Japońskie animacje są jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów popkultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Prowadzący: dr Jakub Karpoluk
- Popkultura japońska w Polsce - Od kilkunastu lat wpływy japońskiej popkultury są w Polsce coraz bardziej zauważalne. Jednak jej obecność w naszym kraju jest dużo starsza i w ciągu tych lat przejawiała się pod różnymi formami. Prowadzący: Daniel Stachura
- Co czytają Japończycy? - Literatura w Japonii przybiera rozmaite formy – od docenianych przez krytyków na całym świecie poważnych dzieł, aż po lekkie powieści dostępne za pomocą telefonów komórkowych. To jednak nie wszystko, gdyż są jeszcze komiksy, gazety, light novel… W tym natłoku różnych form i nazw łatwo stracić głowę. Prowadzący: Joanna Kaniewska
- Japońskie Sztuki Walki
- Japońska Moda
- Czy manga jest niezrozumiała dla europejskiego czytelnika?
* - Dla każdego coś miłego, czyli studio Ghibli w pigułce* - Studio Ghibli nieprzerwanie kontynuuje swoje działanie od 1985 roku dostarczając nam rozrywki dla całej rodziny w postaci ich magicznych filmów animowanych. Prowadzi: Roger Waszkiewicz

Warsztaty:
- Pokazowa Lekcja Języka Japońskiego
- Warsztaty Furoshiki - Furoshiki to kawałek chusty, w którą Japończycy potrafią zapakować niemalże wszystko – od prezentów, po rzeczy codziennego użytku.
- Warsztaty Kaligrafii
- Warsztaty Origami *
*
- Warsztaty przygotowywania Onigiri
czyli jednej z najpopularniejszych japońskich przekąsek, którą robi się z ryżu. Formowana jest najczęściej w kulkę i może być zawinięta w nori, rodzaj jadalnych glonów.
- Warsztaty liczenia na Sorobanie - do niedawna było bardzo popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni. Co więcej mówi się nawet, że wprawny użytkownik sorobanu potrafi szybciej policzyć na nim pewne działania niż inna osoba dokona tego przy użyciu kalkulatora.

Ponadto:
- Sala Gier Japońskich - organizowana przez Stowarzyszenie Klub Japoński to doskonałe miejsce by zapoznać się z różnymi tradycyjnymi grami z Kraju Kwitnącej Wiśni. Będzie można zagrać w Shogi, Go, a także inne gry. W planach jest również turniej mini Shogi “Pojedynek Robotów”.

24 lutego 2013 r. (niedziela) 10:00-18:00
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, ul. Koszykowa 86
*Wstęp wolny *Szczegółowy program tutaj .

Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają naprawdę fajne kostiumy cosplayowe.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)