Za darmo: VIII Katolickie Dni Filmowe
Pierwszy dzień festiwalu będzie poświęcony żołnierzom wyklętym
06.03.2014 16:49
W najbliższą sobotę 8 marca w Warszawie startuje kolejna edycja niezależnego festiwalu filmowego VIII Katolickie Dni Filmowe. Wydarzenie organizuje Fundacja im. Św. Kazimierza Królewicza pod patronatem honorowym posła na Sejm RP dr. Artura Górskiego.
Katolickie Dni Filmowe zaplanowano w tym roku na 2 dni: sobotę i niedzielę. Pokazy odbędą się w Mokotowskim Domu Kultury Centrum Łowicka, przy ul.Łowickiej 21 w Warszawie. Poniżej prezentujemy program wydarzeń na dni 8-9 marca. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.
Sobota 8 marca 2014******
Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” 2008-2013 – retrospektywa
13:00 Otwarcie pokazów
13:20 Pamięć – Narodowe Siły Zbrojne, reż. Iwona Bartólewska, 42′, wyróżnienie IV edycji NNW 2012, Film dokumentalny wyróżniony „za trud poszukiwań materiałów historycznych, temat oraz odwagę obrazowania zakłamanej historii i dziejów Brygady Świętokrzyskiej”.
14:10 Wyrok śmierci, reż. Ewa Szakalicka, 39’, wyróżnienie V edycji NNW 2013. Bohaterem filmu jest mjr Zenon Jachymek ps. „Wiktor” (1912-1986) kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, jeden z legendarnych dowódców Armii Krajowej na Zamojszczyźnie. Po rozwiązaniu AK był w Ruchu Oporu Armii Krajowej. Przerzucony do Szwecji, wrócił jednak do Polski. W 1946 r. został wydany, aresztowany i skazany na karę śmierci. Przeszedł tortury psychiczne i ciężkie śledztwo. Karę zamieniono mu na 15 lat więzienia, z czego przesiedział 10 lat. Zmarł w 1986 r.
14:50 Pohańbiona godność, reż. Dariusz Walusiak, Elżbieta Jakimek-Zapart, 20′, podwójne wyróżnienie III edycji NNW 2011. Dokumentalna opowieść o poszukiwaniach, a następnie odnalezieniu i ekshumacji szczątków oficera AK, Żołnierza Wyklętego – Edwarda Cieśli „Zabawy”. W 1952 r. Zabawa został skazany przez komunistyczny sąd wojskowy na karę śmierci. Rodzina nie została poinformowana o miejscu pochówku. Miejsce ustalono dopiero w wyniku działań podjętych przez OBEP IPN we Wrocławiu
15:10 Przerwa (30′)
15:40 Kwatera Ł - reż. Arkadiusz Gołębiewski, 45′. Poruszający film o pracach ekshumacyjnych na powązkowskiej Łączce, gdzie w latach 50-tych UB „grzebało” zwłoki zamordowanych polskich patriotów.
16:30 Mit o Szarym, reż. Grzegorz Królikiewicz, 60′, nagroda specjalna IV edycji NNW 2012. Fabularyzowany film dokumentalny. Antoni Heda ps. „Szary”, dowódca oddziału AK na Kielecczyźnie, przez całą okupację niemiecką walczył broniąc bezbronnej ludności cywilnej. Po wojnie, w sierpniu 1945 roku, jego oddział zaatakował ubeckie więzienie w Kielcach i uwolnił 700 osób. W odwecie za tę akcję został czterokrotnie skazany na karę śmierci, którą w kwietniu 1950 roku zmieniono na dożywocie. Warunkowo zwolniony po wydarzeniach 1956 roku, 13 grudnia 1981 został internowany w areszcie śledczym w Białołęce. Jego oddanie obronie Polski i polskości w końcu zostało docenione. W 1992 roku Ministerstwo Obrony Narodowej nadało mu stopień pułkownika w stanie spoczynku, a 3 maja 2006 roku został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego nominowany na generała brygady w stanie spoczynku. Odszedł na wieczną wartę 15 lutego 2008 roku.
17:30 Przerwa (20′)
17:50 Klamra, reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech, 60’. Fabularyzowany film dokumentalny ukazujący przełomowe i tragiczne momenty w życiu pułkownika Adama Lazarowicza, nauczyciela, oficera AK, Wiceprezesa IV Zarządu organizacji Wolność i Niezawisłość. Jego walka o wolną Polskę, zakończona tragicznie, śmiercią w więzieniu mokotowskim, 1 marca 1951 roku, jest przykładem bezkompromisowego umiłowania Ojczyzny, za którą gotów był umrzeć.
18:50 Oberlangen, reż. Małgorzata Brama, 36′. Film opowiada, na podstawienie autentycznych wspomnień kobiet – żołnierzy Armii Krajowej, historię kobiecego obozu jenieckiego,w Oberlangen. Tam, do północno-zachodnich Niemczech wywożone były uczestniczki powstania warszawskiego.
Zakończenie ok. 19:30
Niedziela, 9 marca 2014
11:30 Otwarcie pokazów
11:40 JPII – przed kanonizacją.
Droga do Astany, reż. Krzysztof Żurowski 20′. Reportaż z przygotowań do wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Kazachstanie we wrześniu 2001 r. Obraz . odradzającej się wiary w oczekiwaniu na przybycie papieża.
Pójdź za mną - Testament Jana Pawła II, reż. Wanda Różycka-Zborowska, 64′. Filmowa opowieść o Jane Pawle II, dwieście sześćdziesiątym czwartym biskupie Rzymu. Do ostatniego dnia wiernie pełnił to, co odczytał jako swoje powołanie: „Ty pójdź za mną”. Film nie stanowi kronikarskiego zapisu pontyfikatu. Nie wchodzi też w analizy politycznych wydarzeń przełomu tysiącleci. To opowieść o konkretnym człowieku, który dokonał wiele nadzwyczajnych rzeczy. Film stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Jan Paweł II został nazwany wielkim? Co ten wielki człowiek chciał nam pozostawić w spadku? Wskazuje na wiele wątków zachęcając do ponownego przemyślenia historii, którą wszyscy wspólnie przeżyliśmy z Janem Pawłem II.
13:50 Przerwa
14:10 Biblio Ojczyzno moja, reż. Mariola Kłos, 55′. Żywe i poruszające świadectwo osób, które pod wpływem czytania Biblii przeżywają w swojej wierze duchową wiosną i w nowy sposób odczytują codzienność. Film wskazuje jak medytować i żyć na co dzień w rytmie słowa Bożego.
15:10 Liban, Ziemia Świętych, reż. ks. Jarosław Cielecki, 60′. Film przedstawia m.in. postać św. Charbela i św. Rafki. Św. Charbel 23 lata spędził w pustelni w Annaya, a całe swoje życie ofiarował Jezusowi. Po śmierci z jego grobu wydobywało się przedziwne światło. Po otwarciu trumny pustelnika okazało się, że jego ciało nie uległo rozkładowi, było nadal elastyczne i wypływał z niego olej. Św. Rafka to niezwykła zakonnica dźwigająca krzyż cierpienia. Została beatyfikowana i kanonizowana przez Jana Pawła II.
16:10 Przerwa
16:30 Tajemnica Tajemnic, reż. Agnieszka Porzezińska, Paweł Sobczyk, 55′. Dwaj najwięksi Polacy w XX wieku – kard. Stefan Wyszyński i bł. Jan Paweł II obrali tą samą drogę i odmienili losy Polski i świata. Film Agnieszki Porzezińskiej i Pawła Sobczyka odkrywa niezwykłe owoce ich zawierzenia Matce Bożej.
17:30 Gdzie był Bóg w Smoleńsku?, reż. Grzegorz Górny, Tomasz Terlikowski, 43 ‘. Autorzy i bohaterowie filmu w niezwykle odważny sposób zestawiają fakty i zdarzenia, odczytują znaki, szukają w nich sensu, odkrywając przed widzem głębszą perspektywę smoleńskiej tragedii i cierpienia, które przyniosła. Tytułowe pytanie staje się pretekstem do głębokich i poruszających rozmów z rodzinami ofiar. Ich konkluzje są zaskakujące. Jaki był sens śmierci tylu ludzi? Co oznacza ta ofiara? Jaki jest religijny, mistyczny wymiar tej tragedii?
18:20 Przerwa
Film fabularny
18:40 Akacje, reż. Pablo Giorgelli, Argentyna, 85′. Poetycki film drogi. Opowieść o trudnej komunikacji z drugim człowiekiem, pokazująca, że wzajemne porozumienie rodzi się często nie tyle w wyniku słów, co drobnych gestów życzliwości.
Zakończenie ok. 20:10