Za darmo: Miasto myśli - warsztaty, happeningi i murale Loesje
Projekt rusza 1 czerwca
26.05.2014 16:47
Od początku czerwca warszawska grupa Loesje zaprasza na cykl działań w przestrzeni miejskiej, których bazą będą hasła z plakatów Loesje.
Zobacz również: Już wkrótce Festiwal Bom Dia Brasil
Pierwszym etapem działań będą warsztaty kreatywnego pisania, w trakcie których powstaną teksty na happeningi i nowe murale:
1 czerwca, niedziela, godz. 16:00-19:00
Państwomiasto, ul. Andersa 29: Kreatywne pisanie po polsku i angielsku (język do wyboru),
14 czerwca, niedziela, godz. 18:30-21:30
Państwomiasto, ul. Andersa 29: Kreatywne pisanie po polsku i angielsku (język do wyboru),
29 czerwca, niedziela, godz. 16-19
Park Skaryszewski , w pobliżu Ronda Waszyngtona, warsztaty w formie pikniku w parku na trasie alejki za pomnikiem Żołnierzy Radzieckich; w przypadku niepogody – Cafe Baobab, ul. Francuska 31.
Redakcja końcowa tekstów z 1 i 14 czerwca oraz wybór haseł, które staną się bazą do działań w przestrzeni miejskiej.
Kreatywne pisanie Loesje pobudza twórcze myślenie, ćwiczy techniki pracy w grupie i wyrażanie konstruktywnej krytyki. Każdy warsztat przebiega inaczej – najbardziej zależy od grupy osób, która akurat spotyka się, by podyskutować na wybrane przez siebie tematy.
Teksty z warsztatów staną się podstawą do działań w mieście. Od końca lipca Loesje zaprosi na happeningi, podczas których każdy będzie mógł wziąć udział w układaniu haseł Loesjew różnych przestrzeniach miejskich (parki, skwery, podwórka). W wybranych miejscach hasła zagoszczą na dłużej w postaci tymczasowych instalacji.
Dodatkowo, dwa wybrane teksty zostaną zrealizowane też jako murale w 2015 roku. Będą one utrzymane w minimalistycznej, czarno-białej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje, która podkreśla, że najważniejszą wartością plakatów jest tekst i jego przesłanie, a nie atrakcyjna kolorystycznie forma.
*Wstęp wolny! *Loesje zapewnia na warsztaty wszystkie niezbędne materiały.
LOESJE [czyt. Luszje] czyli po polsku Lusia
To nazwa ruchu i sieci grup działających w różnych krajach na rzecz wolności słowai wyrażania własnych opinii, a także aktywizmu społecznego i kreatywności. Swoją nazwę zawdzięcza młodej Holenderce o imieniu Loesje. Idea ruchu powstała w 1983 roku w grupie kilku przyjaciół w Holandii, którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji polityczno-społecznej w Holandii poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji hasłami o konstruktywnym przesłaniu.
Więcej o Loesje i warsztatach: www.Loesje.pl