Trwa ładowanie...

Za darmo: filmy dokumentalne Marka Piwowskiego

Reżyser "Rejsu" i "Przepraszam czy tu biją" jest również świetnym dokumentalistą!

Za darmo: filmy dokumentalne Marka Piwowskiego
d33o2q8
d33o2q8

28 lutego ( w czwartek) o 18.00 Dom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie w autorskim cyklu Tadeusza Sobolewskiego - Polska Szkoła Dokumentu. Tym razem bohaterem spotkania będzie mistrz filmowej groteski - Marek Piwowski. Wstęp wolny.

Reżyser, którego każdy film narobił dużego zamieszania w polskim filmie (m.in. Rejs, Przepraszam czy tu biją, Uprowadzenie Agaty)
zrealizował też szereg świetnych filmów dokumentalnych. W DSzH będziemy mogli zobaczyć:

Muchotłuk (1966, 12')
Etiuda, w której Marek Piwowski po raz pierwszy połączył zdjęcia dokumentalne z inscenizowanymi. Kamera obserwuje naturszczyków, jak określiła to jedna z koleżanek reżysera "zbieraninę alkoholików i wykolejeńców", w szkolnym atelier przerobionym na podrzędną knajpę.

Pożar, pożar, coś nareszcie dzieje się (1976, 13')
Satyryczny reportaż z Kętrzyna o życiu młodzieży na prowincji nawiązywał do ówczesnej poetyki szkoły czeskiej. Manewry straży pożarnej, trening kulturystów, próba chóru, potańcówka w byłej kwatery głównej Hitlera...
Monolog przewodnika, oprowadzającego wycieczki po szczątkach kwatery Hitlera, zderzony z obojętnością zwiedzających; oficjalne ćwiczenia straży pożarnej - z zachowaniem strażaków, którzy sami wywołują pożar poza godzinami pracy. Całość układa się w groteskową wizję świata pogrążonego w absurdzie. Nagroda za debiut na Festiwalu Filmów Krótkich w Tours.

d33o2q8

Psychodrama (1969, 28')
Nieletnie dziewczęta z zakładu poprawczego przygotowują przedstawienie "Kopciuszka". Reżyser z każdą z nich przeprowadza wywiad na temat priorytetów w życiu. Dziewczyny, z rozbitych i patologicznych rodzin, są przedwcześnie
dojrzałe i jednocześnie dziecinne. W pewnym momencie przedstawienie nabiera symbolicznego
znaczenia...

Hair (1971, 17')
Satyryczny reportaż z IX Konkursu Sztuki Fryzjerskiej Państw Socjalistycznych o Puchar Przyjaźni, który odbył się w Warszawie w 1971 roku. Reżyser z charakterystyczną dla siebie ironią filmuje przebieg imprezy. Nagroda:
Złoty Lajkonik na festiwalu w Krakowie.

Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20 (przy hotelu Bristol)
28 lutego, godz. 18.00.

d33o2q8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33o2q8
Więcej tematów