Za darmo: a Grochów się budzi [SPACER]
Poznajcie niezwykłą historię tej części Warszawy
22.01.2015 12:47
W najbliższą niedzielę, 25 stycznia 2015 roku Rafał Dąbrowiecki, przewodnik i entuzjasta Warszawy zaprasza na kolejny spacer z cyklu Butem po Wawie. Tym razem uczestnicy wycieczki będą mieli okazję poznać fragment Grochowa. Spacer jest bezpłatny.
Przeczytajcie też: Wesoły spacer po Łazienkach
Mimo że Grochów został włączony w granice administracyjne Warszawy dopiero w 1916 r., jego historia jest o wiele starsza, tak jak dużo starsze są jego związki ze stolicą. Początki osady sięgają czasów, gdy na mapach Mazowsza próżno było szukać syreniego grodu, chociaż to właśnie późniejsza lokacja pobliskiej Warszawy przesądziła o niezwykle dynamicznym rozwoju Grochowa. Zawiłości historii sprawiły jednak, że bliskość dużego miasta, która była powodem wzrostu znaczenia tej skromnej wsi na prawym brzegu Wisły, wkrótce miała się Grochowowi odbić czkawką. Jego strategiczna lokalizacja spowodowała, że od zawsze stanowił przedmurze Warszawy i to w jego sąsiedztwie ważyły się losy miasta. Będąc areną działań militarnych prowadzonych na dużą skalę, był również świadkiem wielkich dramatów. Regres cywilizacyjny zatrzymało dopiero pojawienie się tutaj wielkiego przemysłu, ale kiedy Grochów stał się integralną częścią stolicy, bliższy był mu jednak status wiejskiej osady niż pełnokrwistej dzielnicy wielkiego miasta. A
jak jest dzisiaj? To właśnie sprawdzicie podczas spaceru.
- Zapraszam wszystkich serdecznie na niedzielny spacer po Grochowie. Grochów to nie tylko ulica Grochowska, którą oglądamy z okien autobusu, samochodu, czy tramwaju. To nie tylko akademiki na Kicu, czy legendarny Uniwersam. Aby dowiedzieć się czegoś więcej, warto na chwilę opuścić utarte szlaki - opowiada w rozmowie z Wawalove.pl przewodnik, Rafał Dąbrowiecki. - Podczas niedzielnej wycieczki poszukamy reliktów Grochowa przedwojennego, który mimo rozmaitych inwestycji magistratu mających zrobić z niego prawdziwie wielkomiejską dzielnicę, do końca zachował raczej podmiejski charakter. Co ciekawe, jeszcze dziś możemy miejscami poczuć ten specyficzny klimat na poły wiejskiej osady. Wspólnie poszukamy miejsc związanych ze znanymi mieszkańcami dzielnicy, ale poznamy też historię tych mniej znanych, lokalnych bohaterów. Siłą rzeczy pojawi się też trochę informacji na temat klimatycznych grochowskich knajp z okresu PRL-u. Musimy przecież rozwinąć także myśl zawartą w nazwie spaceru.
Szukając historycznych reliktów przedwojennego Grochowa, dowiecie się również, w którym budynku działało „kino z błędem”, gdzie znajduje się najstarszy w stolicy pomnik robotniczego trudu, w którym miejscu można natrafić na święte drzewo, jak wygląda pałac bezrobotnych, w jakim stanie znajduje się dziś mała architektura wielkiego architekta, gdzie można znaleźć najmłodszy z XVIII-wiecznych pałaców Warszawy, jaka jest historia ozdobnej bramy prowadzącej na teren dawnego końskiego targu, gdzie mógł stanąć Pałac Kultury i Nauki i gdzie nocowali komandosi.
Zbiórka: 25 stycznia (niedziela) 2014 roku o godzinie 12:00 przed urzędem dzielnicy Praga-Południe (ul. Grochowska 274). Wycieczka nie powinna zająć więcej niż 2 godziny. Spacer jest bezpłatny, ale jeśli ktoś poczuje potrzebę wynagrodzenia przewodnika napiwkiem, ten z pewnością nie będzie miał nic przeciwko.