Trwa ładowanie...

„Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”

Mocna wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich. Wstęp wolny

„Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”
d2lvuke
d2lvuke

Ratowanie Żydów w realiach okupowanej przez Niemców Polski było szczególnym wyzwaniem i wiązało się z narażeniem życia własnego i bliskich. Najnowsza wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich prezentuje polskich ratujących – przede wszystkim tych odznaczonych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To dzięki ich heroicznej postawie udało się ocalić kilkadziesiąt tysięcy polskich Żydów.

Na 18 planszach przedstawiono twarze, historie i emocje polskich Sprawiedliwych oraz osób przez nich ocalonych. Poprzez ich biografie i opowieści przekazujemy to, co w czasach wojny i Zagłady było świadectwem zarówno wielkości człowieka, jego poświęcenia i ogromnej dobroci, jak i drzemiącego w nim zła.

Wystawa opisuje także działalność polskiego podziemia, rządu RP na uchodźstwie, duchownych i osób świeckich. Można się m.in. dowiedzieć czym naprawdę było ratowanie Żydów podczas okupacji, jak organizowano kryjówki, jakie były motywacje osób niosących Żydom pomoc i co im za to groziło.

W dniach 7-17.03 wystawie towarzyszy prezentacja muzealiów z kolekcji muzeum – medali, dyplomów, fotografii, dokumentów i innych przedmiotów z kolekcji muzeum należących do Sprawiedliwych – m.in. Ireny Sendlerowej i Władysława Bartoszewskiego. Wystawa powstała dzięki bezcennej kolekcji przeszło 400 wywiadów z ostatnimi żyjącymi w Polsce Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, które zebrano w latach 2007-2013 w ramach muzealnego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”.

d2lvuke

Premiera wystawy miała miejsce w siedzibie UNESCO w Paryżu. W muzeum ekspozycja zagości z okazji obchodzonego już po raz drugi Międzynarodowego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych.

Wystawa "Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady" dostępna jest w od 7 do 17 marca. Wstęp wolny.

Muzeum Historii Żydów Polskich mieści się przy Anielewicza 6

d2lvuke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lvuke
Więcej tematów