Trwa ładowanie...

Wywóz śmieci do końca roku bez zmian

Nowe zasady obowiązujące w całej Polsce od 1 lipca nie wejdą w życie w Warszawie!

Wywóz śmieci do końca roku bez zmian
d30z0ln
d30z0ln

O całej sprawie pisaliśmy już wczoraj . Cztery przedsiębiorstwa zaskarżyły warunki przetargu śmieciowego, a we wtorek Krajowa Izba Odwoławcza uznała ich argumenty. Miasto powinno od 1 lipca przejąć obsługę naszych śmieci, a wybrane w przetargu firmy zebrać je z podzielonej na dziewięć części Warszawy i zagospodarować. Tak się niestety nie stanie.

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła wszystkie odwołania firm startujących w przetargu. Nakazała także zmianę specyfikacji istotnych warunków zamówienia tak, aby uwzględniały one hierarchię postępowania z odpadami - miasto może premiować najlepszy sposób postępowania ze śmieciami, ale kryteria oceny musi rozbudować, ponieważ były one dotychczas niejasne. Do tego, miasto nie określiło maksymalnej ilości śmieci, które trzeba wywieźć z każdego rejonu Warszawy, co spowodowało niemożliwość kalkulacji oferty. Nie podało też liczby pojemników, które trzeba bedzie dostarczyć na posesje. Nie dało również czasu firmom na przygotowanie się do wykonywania takich usług.

Odpowiedzialny za nadzór nad przetargiem śmieciowym wiceprezydent Warszawy Jarosław Kochaniak stracił stanowisko - na prośbę Prezydent Warszawy sam złożył rezygnację. Zastąpi go Jarosław Dąbrowski, dotychczasowy burmistrz dzielnicy Bemowo.

Jak poinformowała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, miasto daje sobie czas do końca roku na przeprowadzenie przetargu i wyłonienie firmy, która będzie obsługiwać mieszkańców. Na razie miasto weźmie na siebie koszty wywozu odpadów. Śmieci odbierać będą na razie te firmy, które zajmowały się wywózką do tej pory, na dotychczasowych zasadach. Stawki będą niższe niż te ustalone przez radę miasta. Ile wyniosą - o tym urzędnicy poinformują nas wkrótce. Nie będzie również zapowiadanej przymusowej segregacji śmieci.

d30z0ln

Nowe zasady naliczania opłat skutkują oszustwami

To nie koniec rewelacji związanych z wywozem śmieci. Według deklaracji składnych przez warszawiaków, w stolicy mieszka zaledwie... 600 tysięcy mieszkańców. Skąd ta zaskakująca liczba? Nowa opłata za wywóz śmieci uzależniona jest od liczby osób zamieszkałych w danych lokalu/domu. Im więcej mieszkańców, tym wyższa jest opłata. Jedna osoba mieszkająca w bloku po zmianie zasad (w przypadku Warszawy, jak wspomnieliśmy wcześniej, stanie się to dopiero z początkiem 2014 roku) ma płacić 19,5 zł, dwie – 37 zł, trzy – 48 zł, cztery i więcej 56 zł. Prawdopodobnie większość warszawiaków podała zaniżoną ilość mieszkańców lokalu, aby zminimalizować opłatę za wywóz i segregację odpadów. Weryfikacja może okazać się bardzo trudna dla pracowników spółdzielni mieszkaniowych.

d30z0ln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30z0ln
Więcej tematów