Trwa ładowanie...

Wybrano projekt budowy pomnika W. Pileckiego!

Obiekt stanie na Żoliborzu

Wybrano projekt budowy pomnika W. Pileckiego!
d1ph2bt
d1ph2bt

Konkurs na pomnik upamiętniający postać rotmistrza Witolda Pileckiego został ogłoszony 19 września 2014 r. Do 28 listopada wpłynęły w sumie 43 prace. Monument stanie na warszawskim Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną). Nawiąże w ten sposób do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu koncentracyjnego.

W konkursie wygrał projekt "Morfenes" Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza z Siemianowic Śląskich. Projekt nagrodzono za "udane wpisanie się w kontekst miejsca za pomocą czystej, geometrycznej formy i klarownej kompozycji upamiętnienia". Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 60 tys. zł, a do tego zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu.

d1ph2bt

Za monument honorowego obywatela stolicy zapłaci miasto Warszawa. Radni jednogłośnie uchwalili projekt przedstawiony przez Ratusz. Pomnik stanie w Al. Wojska Polskiego, w pobliżu domu, w którym mieszkał rotmistrz. Jest to również miejsce, w którym Pilecki na ochotnika dał się złapać w łapance, by później trafić do Auschwitz.

Wszystkie zgłoszone projekty na budowę pomnika rotmistrza Pileckiego, można oglądać do 10 grudnia na otwartej wystawie pokonkursowej w sali Kisielewskiego Pałacu Kultury i Nauki.

d1ph2bt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ph2bt
Więcej tematów