Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
17-09-2018 14:40

Wspaniały Hunan oczarował polskich widzów

To było niezwykle barwne i inspirujące wydarzenie. 12 września w Teatrze Polskim w Warszawie zobaczyliśmy i doświadczyliśmy intrygującej kultury chińskiej prowincji Hunan. Licznie zgromadzona publiczność była pod wrażeniem spektaklu „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” oraz oczarowana różnorodnością rękodzieła zaprezentowanego w ramach wystawy „Zaczarowane Hunan”.

Wspaniały Hunan oczarował polskich widzówŹródło: Materiały prasowe
d2ld0cj
d2ld0cj

Celem całego przedsięwzięcia było przybliżenie kultury i tradycji malowniczej prowincji Hunan polskiemu widzowi. Na spektakl złożyły się różnorodne formy artystyczne zarówno muzyczne jak i teatralne. Wysłuchaliśmy perełki chińskiej muzyki ludowej wykonywanej na tradycyjnych instrumentach, zobaczyliśmy tradycyjny teatr lalek oraz poznaliśmy historię mitycznego małpiego króla Sun Wukonga. Z entuzjazmem został przyjęty unikatowy występ, prezentujący do perfekcji opanowaną sztukę tzw. „zamiany maski”. Aktorzy wchodzili w interakcję ze zgromadzoną widownią, a każdemu z występów towarzyszyły inne emocje.

Nie zabrakło polskich akcentów. Do współpracy przy spektaklu aktorzy z prowincji Hunan zaprosili dwie polskie artystki. Gorącymi owacjami został przyjęty duet Anny Krysztofiak i Liu Qing. Solistki wspólnie wykonałyutwór„Nad rzeką Liuyang”.Ponadto znany z filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok” motyw muzyczny artyści z prowincji Hunan wykonali na instrumentach tradycyjnych przy akompaniamencie pianistki Elżbiety Mackoś-Gorayskiej.

Przed spektaklem zarówno zaproszeni goście jak i odwiedzający Teatr Polski w Warszawie mieli okazję zobaczyć specjalnie przygotowaną wystawę „Zaczarowane Hunan”. Artyści prezentowali swoje rękodzieło oraz zdradzali sekrety wykonania. Odwiedzający mogli zobaczyć m.in. uniknalną sztukę haftu - Xiangxiu, która rozwinęła się wyłącznie w Hunan, tradycyjnie kute srebrne ozdoby ludu Miao, tradycyjny haft z Taoyuan, drzeworyty noworoczne z Tantou, plecionki z liści palmowych z Changshy, hafty ludu Miao ze Xiangxi, chińskie wycinanki papierowe, sztukę ceramiczną Yaotongguan z Changshy, technikę przygotowywania herbaty Fuzhuang i ceremonię parzenia herbaty.

Prowincja Hunan położona jest na południe od jeziora Dongting Hu, w poruszającej, malowniczej scenerii. To region niezwykle bogaty w zabytki kultury niematerialnej Chin. Już od ponad millenium różne grupy etniczne jak Han, Tujia, Miao, Tong, czy Yao współżyją na tych ziemiach przekazując swoje tradycje z pokolenia na pokolenie w pieśniach, strojach i tańcach ludowych, czego efektem jest powstanie barwnej, unikalnej mozaiki kulturowej określanej jako „scheda w kolorowym zwoju”.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Wydziału Kultury Prowincji Hunan we współpracy z Fundacją Kręgi Sztuki oraz Chińsko-Polską Fundacją Komunikacji i Rozwoju. „Wspaniały Hunan rozkwita w Polsce” został zorganizowany w ramach Tygodnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

d2ld0cj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ld0cj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj