Trwa ładowanie...

Wracają Warszawskie Linie Turystyczne po Wiśle. Wystartują już w sobotę

Sezon potrwa do 11 września.

Wracają Warszawskie Linie Turystyczne po Wiśle. Wystartują już w sobotę
d1nb0pf
d1nb0pf

Za kilka dni będzie można zobaczyć Warszawę z zupełnie innej perspektywy – z perspektywy przepływającej przez stolicę Wisły. Niebawem wyruszy tramwaj wodny i wystartuje rejs do Serocka. Przez rzekę będzie się można przeprawić promem i poczuć przyjemny, wiślany chłód. 30 kwietnia 2016 rusza ósmy już sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Potrwa do 11 września.

Wisła to już prawdziwie warszawska rzeka – to tu w letnie i wiosenne wieczory spotykają się mieszkańcy stolicy, aby odpocząć po ciężkim dniu. Praskie plaże stały się oczywistym miejscem rekreacji, a brzegi zapełniły się klimatycznymi knajpkami. Do listy atrakcji dołączają Warszawskie Linie Turystyczne.

Tramwaj wodny

Na pokładzie statku „Wars”, podczas trwającego około półtorej godziny rejsu, będzie można zapomnieć o problemach w pracy i przyjrzeć się z bliska Grubej Kaśce oraz warszawskim mostom: Łazienkowskiemu, Poniatowskiego i Świętokrzyskiemu. Z perspektywy Wisły zupełnie inaczej wyglądają najbardziej charakterystyczne warszawskie budynki: Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, czy Stadion Narodowy na zielonym, praskim brzegu. Wycieczka Tramwajem wodnym to również doskonała atrakcja dla najmłodszych. Na pokładzie będzie można kupić ciepłe i zimne napoje oraz potrawy z grilla.

Tramwaj wodny będzie wypływał z przystanku przy moście Poniatowskiego i będzie zabierał na pokład 150 pasażerów. Tu też przybije do brzegu po rejsie.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca tramwaj wodny będzie pływał tylko w weekendy i dni świąteczne (dodatkowo 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia także w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

d1nb0pf

Bilety będą dostępne na statku przed rozpoczęciem rejsu lub w przedsprzedaży w biurze Żeglugi Stołecznej (ul. Świętokrzyska 36, lokal 1, wejście od podwórka), od wtorku do czwartku w godzinach 12.00-16.00 i w piątki w godzinach 14.00-18.00.

Promy

Brzegi Wisły połączą trzy bezpłatne przeprawy promowe:

  1. Cypel Czerniakowski – Saska Kępa
  2. Most Poniatowskiego – Stadion Narodowy
  3. Podzamcze - Fontanny – ZOO

W ciągu kilku minut będzie można się nimi przeprawić na drugą stronę rzeki. Płynąc promem można poczuć przyjemny, wiślany chłód, który jest szczególnie przyjemny w upalne, letnie dni. Promy „Pliszka”, „Słonka” i „Wilga” będą zabierały na pokład 12 osób oraz 12 rowerów.

d1nb0pf

Promy od 30 kwietnia do 30 czerwca będą pływały tylko w soboty, niedziele i dni świąteczne oraz dodatkowo 2 i 27 maja, od 1 lipca do 31 sierpnia również w dni powszednie, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

Statek do Serocka

Warto wybrać się również w całodzienny rejs Kanałem Żerańskim do Serocka. W tym sezonie zaplanowana została dodatkowa atrakcja - statek dopłynie aż do zapory w Dębem. Zapora to jedyny zrealizowany obiekt z planowanej kaskady Bugu. W momencie otwarcia, 22 lipca 1963 roku, był to największy tego typu obiekt na rzece nizinnej. Elektrownia wodna Dębe wyposażona jest w 4 turbozespoły, które mogą generować 20 MW mocy.

Znajdujące się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W Serocku wycieczkowicze będą mieli około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego.

d1nb0pf

Statek „Zefir" będzie wypływał o godz. 9.30 z przystani na Kanale Żerańskim w okolicy przystanku Cementownia 02. O godzinie 12.30 przybije do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy. Rejs zakończy się około godziny 17.00. Godziny te, poza rozpoczęciem wycieczki, mogą ulec zmianie.

„Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku będzie grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Od 30 kwietnia do 30 czerwca „Zefir” będzie pływał w soboty, niedziele i dni świąteczne (dodatkowy rejs 2 i 27 maja), od 1 lipca do 31 sierpnia również w piątki, a we wrześniu w pierwszą i drugą sobotę i niedzielę.

d1nb0pf

Bilety można kupić w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński, w środy i czwartki w godz. 16.00-20.00, piątki 7.00-11.00 oraz w soboty 8.00-12.00. Płatność za bilety możliwa będzie tylko gotówką. Bilet kupić będzie można nie wcześniej niż na 14 dni przed planowanym rejsem. Sprzedaż biletów rozpocznie się 27 kwietnia.

Taryfa

Ceny biletów na Warszawskie Linie Turystyczne będą takie same jak w latach ubiegłych. Rejs tramwajem wodnym będzie kosztował 18 zł (bilet normalny), rejs wycieczkowy do Serocka 36 zł (bilet normalny), a promy będą bezpłatne. Istnieje też możliwość zakupu tańszych biletów rodzinnych dla rodzin liczących od 3 do 5 osób.

W 2015 roku Warszawskie Linie Turystyczne przewiozły ponad 152 tys. pasażerów. Miniony rok był rekordowy dla promów – przeprawiło się nimi przez Wisłę ponad 140 tys. osób. Dotychczas z Warszawskich Linii Turystycznych skorzystało już ponad 770 tys. pasażerów.

d1nb0pf
d1nb0pf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nb0pf
Więcej tematów