Trwa ładowanie...

Wnętrza Zamku Królewskiego już niedługo w Google Street View

Zdjęcia wykonywane są za pomocą specjalnego wózka Trolley, pozwalającego na wykonanie zdjęć 360ř.

Wnętrza Zamku Królewskiego już niedługo w Google Street View
d1maw3l
d1maw3l

Za kilka miesięcy będzie można oglądać w internecie zabytkowe wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie. Ekipa Google Street View wykonała zdjęcia 360ř Biblioteki Królewskiej, Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawy kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą.

"Oprócz prezentowania dzieł ze swoich zbiorów w ramach wystaw z konkretną narracją, niektóre instytucje kultury oferują również możliwość przejścia wirtualnych spacerów" - powiedział PAP Technologie Piotr Zalewski z Google Polska. Są one wykonywane przez ekipę Google Street View, w tej samej technologii co zdjęcia Street View. Dzięki takiej sesji fotograficznej w pałacu Pod Blachą za kilka miesięcy będzie można przejść się po wnętrzach Zamku Królewskiego na platformie Google Cultural Institute i na mapach Google. Zdjęcia wykonywane są za pomocą specjalnego wózka Trolley, pozwalającego na wykonanie zdjęć 360ř.

"Chcemy zaprezentować zbiory bardzo często niedocenione czy zapomniane, o których jednak warto pamiętać i które warto poznać" - powiedziała PAP Technologie Aldona Modrzewska, kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreśliła, właśnie wykorzystywanie nowych technologii pozwala na zdobycie zasobów cyfrowych, które z łatwością można udostępnić w internecie. Zwróciła też uwagę, że z punktu widzenia zwiedzających "liczy się przede wszystkim udostępnienie wysokiej jakości zdjęć, które pozwalają z dużą precyzją oddać detale, szczegóły, kunszt artystyczny zbiorów znajdujących się w Zamku".

O dużej popularności wśród internautów możliwości oglądania dzieł sztuki w dużych detalach opowiadał również Piotr Zalewski. "Platforma daje możliwość oglądania dzieła sztuki w tzw. ultra wysokiej rozdzielczości giga pikselowej; w ten sposób możemy dostrzec każde dotknięcie pędzla malarza" - powiedział i dodał, że "jednym z najpopularniejszych obrazów pokazywanych w tej technologii na platformie jest "Gwiaździsta noc" Van Gogha, którą można oglądać w najdrobniejszych
detalach.

d1maw3l

Zalewski podkreślił, że działalność Google Cultural Institute wpisuje się w misję Google'a, czyli organizację światowych zasobów informacji. "Na platformie znajdują się zarówno zbiory z najbardziej znanych muzeów świata, jak i z muzeów bardzo niszowych - np. afrykańskich czy azjatyckich - do których zapewne trudno byłoby nam dotrzeć osobiście" - argumentował.

"Platforma jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych instytucji kultury, jednak zawsze wymaga to współpracy z nami" - zaznaczył Zalewski. - "Każda wystawa powstaje we współpracy z nami, nie jest to więc samoobsługowe rozwiązanie, w którym np. instytucja kultury sama publikuje filmy na platformie YouTube. Poza dbaniem o jakość udostępnianych treści, rozwiązać trzeba również m.in. kwestie praw autorskich, co wymaga podpisania umowy".

Projekt Google Cultural Institute powstał w 2011 r. i zrzesza już ponad 1 tys. partnerów z 70 krajów. Dostarcza on technologie pomagające w procesie digitalizacji skarbów kultury, archiwów, miejsc dziedzictwa narodowego, itp. W Polsce w projekcie uczestniczy w nim 20 instytucji kultury, m.in. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Narodowe w Warszawie.

(Źródło: PAP)

d1maw3l
d1maw3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1maw3l
Więcej tematów