Trwa ładowanie...

Wirtualny Zderzacz Hadronów - nowa atrakcja CNK!

Niezwykły eksponat będzie dostępny od 8 lutego do 2 marca

Wirtualny Zderzacz Hadronów - nowa atrakcja CNK!
d4ehf55
d4ehf55

Wejdziesz do tunelu z ciekawości. Wewnątrz będziesz się świetnie bawić. Wychodząc z niego stwierdzisz, że rozumiesz istotę poważnych badań naukowych, a takie określenia jak „zderzanie cząstek elementarnych” czy „nadawanie masy przez pole Higgsa” nie są już tylko określeniami ze słownika wyrazów obcych.* Centrum Nauki Kopernik zaprasza do Wirtualnego Zderzacza Hadronów!*

To zupełnie nowy eksponat, który będzie udostępniony w ramach wystawy „Wszechświat i cząstki” z okazji 60. rocznicy powstania CERN. W trzymetrowym tunelu zainstalowany jest potężny ekran, 7 projektorów i sensor kinect. To wystarczy, by* zagrać w niesamowity protonowy football. Zasady odbiegają nieco od oryginalnych – mamy dwie osoby i dwie wirtualne, protonowe piłki. Każdy kopie swoją tak, by trafiła w piłkę przeciwnika. W wyniku tego dochodzi do zderzenia, takiego samego jak w Wielkim Zderzaczu Hadronów.* Samodzielnie możesz sprawdzić, jakie nowe cząstki stworzysz i jaki wpływ na kolizje będzie miała siła uderzenia.

Druga interaktywna gra pozwala stworzyć niezwykłe wizualizacje samego siebie. Stając przed projektorem zobaczysz się w polu Higgsa i poza nim. Jaki to efekt? Sprawdź! Podpowiedzią może być fakt, że pole to nadaje obiektom masę.

Wirtualny Zderzacz Hadronów będzie dostępny od 8 lutego do 2 marca. Wstęp w ramach biletu na wystawy stałe Centrum Nauki Kopernik.

d4ehf55

d4ehf55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ehf55
Więcej tematów