Wielkanoc 2020. Sprawdź, jak będą wyglądały tegoroczne święta
Domowe święcenie koszyczków, msze online i spotkania rodzinne...tym razem wyjątkowo przez internet. Nie ulega wątpliwości, że Wielkanoc 2020 będzie inna niż wszystkie. Sprawdź, jak wyglądać będzie „domowa" alternatywa świąt Wielkiej Nocy.
09.04.2020 17:20
Wielkanoc 2020. Święta spędźmy w domu
Na święta wielkanocne wielu z nas czeka z utęsknieniem. Są one nie tylko najważniejszym punktem w chrześcijańskim kalendarzu, ale również kojarzone są z nadejściem upragnionej wiosny. Tegoroczna Wielkanoc będzie jednak zupełnie inna niż wszystkie. Z powodu epidemii koronawirusa parafie zmuszone były odwołać uroczystości Wielkiego Tygodnia, a pokarmy wielkanocne będziemy musieli poświęcić sami w domu. Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji zaapelował, aby w Święta Wielkanocne pozostać w wąskim gronie najbliższej rodziny.
-Nie spotykajmy się w gronach rodzinnych, tak jak to zwykle bywało. Jest to niezwykle ważne, bo według ekspertów, gdyby było inaczej za kilka/ kilkanaście moglibyśmy doprowadzić do wzrostu zachorowań o ponad 50 tysięcy więcej, niż ten wzrost rzeczywisty będziemy wówczas mieli. Wiem, że żyjemy w czasie ogromnej niepewności i trudno jest przewidzieć, co będzie jutro czy pojutrze a co dopiero za kilka tygodni. Musimy jednak żyć i odnajdywać się w tej nowej rzeczywistości- powiedział Morawiecki.
W czwartek podczas konferencji prasowej również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał zalecenia dotyczące spędzania tegorocznych świąt Wielkanocnych. Należy pozostać w domu i spędzić je z tymi, z którymi mieszkamy.
-Tylko dystans społeczny może nas uratować przed rozprzestrzenianiem się choroby. Święta musimy spędzić z tymi domownikami, z którymi mieszkamy. Jeszcze raz apeluję, żeby zostać w domu i wsłuchiwać się w komunikaty rządu w tej sprawie- mówił Trzaskowski.
Wielkanoc w dobie koronawirusa. Msze i nabożeństwa z ograniczoną ilością osób
Obowiązujące do tej pory restrykcyjne obostrzenia dotyczące gromadzenia się w kościołach na czas świąt zostały przedłużone. W świątyni nie może przebywać więcej niż piątka wiernych- poza księdzem i jego pomocnikami.
- Gdyby te restrykcje zostały poluźnione, gdybyśmy te święta spędzili w taki sposób, jak zwykle je spędzaliśmy- radośnie i razem ze wszystkimi najbliższymi- za miesiąc mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy więcej osób chorych. Postarajmy się, aby te święta były świętami życia, żeby uratować te życia ludzkie, które możemy uratować, poprzez zachowanie trudnego reżimu- powiedział podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia dodał, że jeśli chodzi o msze i nabożeństwa w okresie wielkanocnym, pozostaje tak jest obecnie- do 5 osób, poza tymi, które uczestniczą w sprawowaniu liturgii.
W związku z tym kościoły rozpoczęły transmisję mszy świętych online lub w TV. Dodajmy, że obecnie uroczystości wielkanocne rozpoczynają się mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Punkt kulminacyjny osiągają w Wigilię Paschalną, a kończą się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania. Zanim jednak rozpocznie się wieczorna msza, biskupi i księża spotykają się na mszy Świętego Krzyżma. Transmisje dostępne są na stronach internetowych parafii.
WP chcąc umożliwić osobom obchodzącym święta Wielkanocy uczestnictwo w mszach świętych i liturgii zaprasza na transmisje z kościoła św. Jacka w Warszawie przy klasztorze dominikanów na kanale "Msza Święta online" na WP Pilot oraz stronie głównej wp.pl.
Wielkanoc 2020. Święcenie pokarmów w domu. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny?
Mimo że Episkopat zrezygnował z tradycyjnego święcenia pokarmów, Biskupi zachęcają, by pokarm pobłogosławić w domu. Jak to zrobić? W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na początku śniadania wielkanocnego powinna wykonać to głowa rodziny. Dokładne wytyczne, jak powinien wyglądać taki obrzęd, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych parafii. Co więcej, do przeprowadzenia błogosławieństwa niezbędna będzie świeca oraz Pismo Święte. Nie potrzebna jest z kolei woda święcona.
- Warto rozpocząć znakiem krzyża, zapalić świecę (np. paschalik) wypowiadając wielkanocne pozdrowienie: Chrystus zmartwychwstał Alleluja, na co zebrani przy stole odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał Alleluja! Następnie można odczytać tekst Pisma świętego oraz odmówić modlitwę Ojcze Nasz- czytamy na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz także:Koronawirus w Polsce. Adwokat wyjaśnia, co mówić służbom, gdy spytają o cel wyjścia z domu
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl