Trwa ładowanie...

Więcej chłopców niż dziewczynek. Janek najpopularniejszy. Co wiemy o warszawskich dzieciach?

W której dzielnicy dzieci uczą się najlepiej? Które imię warszawiacy najczęściej nadają swoim maluchom?

Więcej chłopców niż dziewczynek. Janek najpopularniejszy. Co wiemy o warszawskich dzieciach?
d1jerxa
d1jerxa

Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka, święto ustanowione w 1954 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. 1 czerwca w tym roku przypadł w poniedziałek, większość imprez dla najmłodszych zorganizowano więc trochę wcześniej. Nie mniej warto pamiętać, że to właśnie dziś obchodzimy święto najmłodszych. A jest ich w Warszawie niemało.

Dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia mieszka w Warszawie 284,4 tysiąca, co stanowi aż 16,3 proc ogółu warszawiaków. W całym mazowieckim jest ich 988 tysięcy (to 18,5 proc. wszystkich mieszkańców Mazowsza).

W 2014 urodziło się o 2,7 proc. więcej dzieci niż w roku ubiegłym. Chłopców więcej niż dziewczynek, a najpopularniejszym imieniem nadawanym maluchom były w Warszawie Janek i Zosia. W całym województwie mazowieckim imię Janek również nadawano najczęściej, ale już wśród dziewczynek zdecydowanie wygrywa Lenka. Na dalszych miejscach znaleźli się Kuba, Antek, Zuzia, Hania i Julia.

Dzietność w Warszawie: 162 rodziny z szóstką dzieci (lub więcej), 376 rodzin z piątką, 1550 rodzin z 4, 9796 rodzin z 3 dzieci, 65 980 rodzin z 2 dzieci i aż 124 234 rodzin z tylko jednym dzieckiem.

Jeśli chodzi o dzieci oraz młodzież uczące się, ponad 50 proc. nie przekroczyło 12 roku życia, ale blisko jedna trzecia to młodzież w wieku 19-24 (grupy edukacyjne to dzieci i młodzież od 3 do 24 roku życia).

d1jerxa

Języka polskiego najlepiej uczą się żoliborscy uczniowie. Średni, najwyższy wynik egzaminu gimnazjalnego to aż 81 proc. Matematyka jest domeną dzieci mieszkających we Włochach, natomiast po angielsku, jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mówią dzieci mieszkające na Wilanowie (imponujący, średni wynik egzaminu gimnazjalnego - 89,8). Najgorsze miejsca, we wszystkich trzech kategoriach, przypadły dzieciom z Pragi Północ.

Sprawność fizyczna to domena chłopców: aż 66 proc. z nich ćwiczy w sportowych klubach i najczęściej grają w piłkę nożną. Wśród dziewczynek sportem zajmuje się tylko 34 proc. (w całym województwie 31,2, dane za 2014).

Warto dodać, że to na Mazowszu rodzi się najwięcej dzieci.W 2014 roku na świat przyszło tu prawie 57 tys. maluszków, w tym około 29 tys. 400 chłopców i ponad 27 tys. 500 dziewczynek.

Wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy wszystkiego najlepszego!

d1jerxa
d1jerxa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jerxa
Więcej tematów