Weekendowe wycieczki po prawobrzeżnej Warszawie
Grupa przewodników Praska Ferajna zaprasza 5 i 6 lipca
02.07.2014 17:51
Praska Ferajna po raz kolejny zaprasza na spacer po prawobrzeżnej Warszawie. Tym razem poznamy Przyczółek Grochowski i okolice oraz Szmulowiznę. Spacer nie jest biletowany, ale na koniec bardzo mile widziany napiwek.
Czytaj też: Drugi Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny
Sobota, 5 lipca 2014 r. - *Przyczółek Grochowski i okolice*
Najdłuższy budynek w Warszawie, realizacja wizji Oskara Hansena, architekta w Skandynawii do dziś stawianego na równi z Le Corbusierem. Wijący się gmach o długości ponad półtora kilometra miał być małą realizacją Linearnego Systemu Ciągłego, utopijnej wizji przebudowy całej Polski i odejścia od miast koncentrycznych, w których ludzie zmuszeni byli gnieździć się od średniowiecza. Na Przyczółku projekt zrealizowano w warunkach tandetniejącej Polski Ludowej, co dało początek historiom lepszym, niż te z „Alternatywy 4”. Zobaczymy też kawałek Gocławia na tyle malowniczy, że zagrał w dwóch bardzo głośnych filmach, oraz ulicę do niedawna na całym gocławskim odcinku drewnianą i wiejską.
Zbiórka: godzina 15.00. Spacer potrwa ok. 2 godziny. Trasa: meandry Przyczółka, zakamarki Międzyborskiej, nenufary Balatonu.
*Miejsce spotkania: *przystanek "Przyczółek Grochowski" 182, 502, 514, 520, 525 w stronę Grochowa
Przewodnik: Karol Bulski
.......................................................................................
Niedziela, 6 lipca 2014 r. - Niesamowita Szmulowizna
ta część Pragi to nie tylko stare fabryki. Bazylika w stylu neo-wczesnochrześcijańskim, której kolumny jechały z Rzymu koleją wśród zawieruchy Pierwszej Wojny, bloki z różnych epok, pięknie restaurowane kamienice i architektoniczne kurioza. Kwartały kamienic gdzie nie zwykli się zapuszczać nawet ci, którzy zęby zjedli na praskich murach. Szkoły średnie i wyższe, przedwojenne i monumentalne, latarnie gazowe, praski „Bristol”, katastrofa styropanizacji, socrealistyczne rodzynki, dużo więcej. Szmulowizna harmonijnej frazie łatwo się nie podda, jest zbyt nieprzewidywalna i niesamowita.
Czas spotkania: godz. 15.00. Spacer potrwa ok. 2 godziny. Trasa: Ząbkowska, Kawęczyńska, Wojnicka, Otwocka, Siedlecka, Grajewska, Jadowska, Radzymińska, Grodzieńska
Miejsce spotkania: przy bramie głównej "Konesera" (ul. Ząbkowska 27/31)
Przewodnik: Karol Bulski