Warszawska Palma kończy 10 lat
Impreza urodzinowa w środę 12. grudnia o godzinie 17:00
Palma, czyli "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", jest najbardziej znanym projektem artystycznym w przestrzeni publicznej w Polsce zrealizowanym po 1989 roku. Jest pochwałą różnorodności i niestabilności. Warszawa rozrasta się i rozpada na wiele niekompatybilnych urbanistycznych kawałków. W niszach pojawia się nowe życie - oddolne inicjatywy, nietypowe przekształcenia, "spadochronowe" rozwiązania architektoniczne, pomysły na nowe, lepsze miasto. Artystka wskazuje na czarne dziury - w planowaniu miejskim, w zbiorowym sumieniu, w systemie prawnym. Palma walczy z amnezją i brakiem wyobraźni.
Palma, która już 10. lat stoi na Rondzie de Gaulle'a, jest pomnikiem. Powstała w głowie artystki Rajkowskiej podczas jej podróży do Izraela. Zbudowano ją dzięki dobrej woli wielu osób i instytucji, m. in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Fundacji Instytut Promocji i Sztuki. Palma przypomina o przedwojennych żydowskich mieszkańcach Warszawy.
Artystka tłumaczy:
„Brakuje mi różnorodności tamtego świata. Nie jakiejś maleńkiej grupy asymilantów. Brakuje ludzi w całym tego słowa znaczeniu innych, demonstrujących swoją inność bez zażenowania, ale i bez agresji. Brakuje tak samo Arabów i Afrykanów. Brakuje energii emigrantów, którzy decydują się zostawić wszystko i zacząć żyć od nowa, ich niepokoju i siły. (...) Stawiam drzewo i traktuję to jako element komunikacji między ludźmi, komunikacji pozawerbalnej i nie angażującej intelektu. Nie chcę aby ludzie się „rozumieli”. Myślę, że jest to niemożliwe. Chcę aby b y l i koło siebie. Pod palmą.”
* Obchody urodzin Palmy rozpoczną się w środę 12. grudnia o godzinie 17:00. *Na godzinę palma zostanie wydobyta światłem z zimowego mroku, a warszawiacy będą mogli złożyć jej życzenia.
...............................................................................................................................................................
Joanna Rajkowskaurodziła się 1968 roku w Bydgoszczy (Polska). Jest autorką obiektów, filmów, instalacji, akcji i interwencji w przestrzeni publicznej. Obecnie Joanna mieszka i pracuje w Londynie. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w latach 1988-1993, jednocześnie studiując historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1987-1992. Artystka otrzymała bardzo cenioną w Polsce nagrodę przyznawaną przez tygodnik „Polityka” – Paszport Polityki – w 2007 roku za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka”.