Warszawiacy zadecydują na co wydać pieniądze z budżetu dzielnicy
Teraz każdy będzie mógł mieć wpływ na to, na co przeznaczone zostaną miejskie fundusze
W Warszawie planowane jest wprowadzenie budżetu partycypacyjnego - taki pomysł Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła w lipcu tego roku. Warszawiacy będą współdecydować o wydatkach z miejskiej kasy. Nowy budżet ma zostać wprowadzony w 2015 roku.
Budżet obywatelski w dzielnicach jest początkiem zmiany myślenia, którego będą uczyli się wszyscy. Nie chcemy poprzestać na dzielnicach. Naszym celem jest także udział mieszkańców w programowaniu strategicznym na poziomie całego miasta, które wraz z myśleniem o finansach niezbędnych do realizacji konkretnych działań, stanie się budżetem partycypacyjnym na poziomie całej Warszawy. Istotny jest tu udział partnerów społecznych, którym dziękuję za zaangażowanie w działaniach wypracowujących mechanizmy funkcjonowania budżetu obywatelskiego w Warszawie - powiedziała* Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy*.
Pierwsze pomysły będą mogły być zgłaszane przez mieszkańców już w pierwszych miesiącach 2014 roku, a następnie będą poddawane głosowaniu. Wstępne założenia przewidują, że łączna kwota środków przeznaczonych do dyspozycji mieszkańców nie powinna być mniejsza niż 0,5-1,0 procent budżetu danej dzielnicy. Dzięki zaangażowaniu w proces decydowania o wydatkach miejskich, warszawiacy dowiedzą się więcej o tym, jak powstaje budżet dzielnicy i jej jednostek, a także o tym, skąd biorą się środki zasilające budżety samorządowe.
Przygotowaniom do powstania budżetu partycypacyjnego towarzyszyć będzie c*ykl debat „Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0”, który zakłada realizację następujących spotkań:*
10 września – Budżet partycypacyjny w Warszawie – jak współtworzyć budżet obywatelski wraz z mieszkańcami?
16 września - Polityka rodzinna - jak tworzyć warunki dla rodzin z dziećmi?
20 września - w którą stronę zmierzają miasta na świecie? Jak wykorzystać miejską przestrzeń do inspiracji/innowacji/kreacji? - TEDxCity 2.0
25 września - Rewitalizacja - jak pomóc w odnowie zdegradowanych dzielnic?
01 października - Warszawa obywatelska - jak budować nowoczesne społeczeństwo obywatelskie?
08 października - Strategia dla metropolii - jak zbudować nowoczesną i sprawną metropolię? Gdybyś miał 500 mln zł na rozwój metropolii to na co byś je wydał?
15 października - Tożsamość Warszawy - jaką widzimy Warszawę? jaka jest marka Warszawy? jaką Warszawę chcielibyśmy pokochać?
22 października - Raport z realizacji strategii rozwoju Warszawy - w jakim jesteśmy miejscu?
6 listopada - Ludzki wymiar miasta - jakie powinno być miasto dla ludzi?
19 listopada - Przestrzeń miejska - 10 miejsc, które chciałbym/chciałabym zmienić w Warszawie.
26 listopada - Gospodarka XXI wieku - ile innowacji i kreatywności?
3 grudnia - Inteligentne miasta – ile technologii w mieście?