Trwa ładowanie...
arriva
+1
Marta Gostkiewicz
17-07-2020 15:31

Warszawa. ZTM wznawia współpracę z Arrivą po przedstawieniu raportu

Autobusy spółki Arriva, po uzyskaniu zgody Zarządu Transportu Miejskiego, wrócą na stołeczne ulice 18 lipca. Wśród działań podjętych przez Arrivę po wypadkach z udziałem jej kierowców są m.in. testy kierowców na obecność substancji psychoaktywnych i szkolenia.

Warszawa. ZTM wznawia współpracę z Arrivą po przedstawieniu raportuŹródło: PAP
dhzqus6
dhzqus6

Pod dwóch wypadkach drogowych z udziałem kierowców firmy Arriva Bus Transport Polska, 7 lipca Zarząd Transportu Miejskiego zawiesił współpracę z operatorem. 125 autobusów tej firmy podstawianych w ramach zawartych kontraktów nie wyjechało na trasy. Zarząd Transportu Miejskiego zdecydował, że realizacja kontraktów będzie mogła być wznowiona dopiero po przedstawieniu przez spółkę dowodów lub okoliczności potwierdzających zdolność do bezpiecznego świadczenia usług publicznego transportu zbiorowego – poinformował ZTM w komunikacie.

Warszawa. Działania podjęte przez firmę

Od soboty, 18 lipca autobusy Arrivy będą ponownie obsługiwały pasażerów. Decyzja taka zapadła po przedstawieniu przez władze firmy raportu z działań naprawczych podjętych przez spółkę.

Do wtorku, 14 lipca wśród pracowników Arrivy zostało wykonanych 489 testów na obecność substancji psychoaktywnych. Testy przeprowadzono wśród 457 z 564 zatrudnionych kierowców. Wszystkie dały wynik negatywny. Pozostałe osoby prowadzące pojazdy nie zostały przebadane z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Testy zostaną wykonane po powrocie pracowników do pracy, ale przed rozpoczęciem przez nich obowiązków służbowych. Kierowca bez wykonanego testu nie wsiądzie za kierownicę miejskiego autobusu. Testy wykonywało niezależne laboratorium – czytamy w komunikacie ZTM.

dhzqus6

Firma zdecydowała, że kierowcy będą badani wyrywkowo podczas rozpoczynania pracy, w jej trakcie na przystankach końcowych oraz po jej zakończeniu. Testy będą wykonywane u co najmniej połowy zatrudnionych kierowców w ciągu kwartału, dzięki temu każdy z nich będzie poddany badaniom minimum dwa razy w roku.

W ostatnich dniach 46 pracowników spółki wzięło udział w szkoleniach z zakresu substancji psychoaktywnych i ich wpływu na organizm człowieka. Dyspozytorzy i inspektorzy nadzoru ruchu uczyli się rozpoznawać osoby pod wpływem narkotyków. Operator planuje także zorganizowanie wewnętrznej kampanii edukacyjnej na temat wpływu substancji psychoaktywnych na organizm człowieka. Pracownicy będą także uczeni, w jaki sposób rozpoznawać osoby pod wpływem narkotyków.

W ostatnich dniach pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego kontrolowali zajezdnie Arrivy. Sprawdzali procedury związane z rozpoczynaniem pracy przez kierowcę, wyjazdem autobusu na trasę itd. a także stan techniczny pojazdów. Audyt wypadł pozytywnie.

Wspólne patrole ZTM i KSP

Zarząd Transportu Miejskiego i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji rozpoczęli wspólne kontrole pojazdów komunikacji miejskiej. Wspólnie sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierujących. W uzasadnionych przypadkach funkcjonariusze policji będą także przeprowadzali testy na obecność środków psychoaktywnych w organizmie kierowców i motorniczych.

dhzqus6

Wydział Ruchu Drogowego KSP podaje termin, w którym planuje przeprowadzić kontrole, a Zarząd Transportu Miejskiego określa ich miejsce – zajezdnie oraz pętle autobusowe i tramwajowe. Kontrole są prowadzone w wybranych godzinach przez całą dobę. W środę i czwartek było 40 takich kontroli – zarówno w autobusach jak i tramwajach. Nie stwierdzono nieprawidłowości.

Dodatkowo funkcjonariusze WRD KSP sprawdzają, czy kierowcy miejskich autobusów przestrzegają zasad ruchu drogowego. Trasy, na których pojawią się radiowozy, są wybierane przez policjantów w ramach realizacji zadań własnych lub wskazywane przez ZTM - informuje komunikat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dhzqus6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzqus6
Więcej tematów