Warszawa. Zielone święto. Bawi się Kolonia Wawelberga na Woli
Parada rowerowa, spektakle teatralne, przedstawienie dla dzieci, koncert, wiele kulinarnych atrakcji i dobra wspólna zabawa - takie plany na niedzielę mają mieszkańcy wolskiej Kolonii Wawelberga. Sąsiedzki piknik, organizowany po raz siódmy, za patronów ma Hipolita i Ludwikę, założycieli robotniczej kolonii.
Po latach odradzają się relacje sąsiedzkie w osiedlu, założonym przez bogatego filantropa, propagatora idei tanich, dostępnych mieszkań dla warszawskich robotników. Hipolit dokonał darowizny w wysokości 300 tysięcy rubli i na warszawskiej Woli, w rejonie dzisiejszych ulic Wawelberga, Górczewskiej i Działdowskiej i stworzył kolonię dla pracowników fizycznych. Pomyślał też o ubogiej inteligencji i stworzył dla nich socjalny azyl na ulicy Ludwiki.
Już w 1928 roku doczekał się uczczenia - jego imieniem nazwano wolską ulicę. Poczynione wówczas dobro pamiętają i dzisiejsi mieszkańcy kolonii. Od kilku lat organizują lokalne święto, któremu patronuje rodzina Wawelbergów. W 2017 roku powstał mural przy ulicy Górczewskiej 15, przedstawiający twórców kolonii.
Kolejne spotkanie będzie obfitowało w wydarzenia. Niektóre są już tradycją. Przez Wolę, jak co roku z tej okazji, przejedzie Parada Rowerowa, ważnym punktem programu będzie degustacja słynnych pączków od Zagoździńskich, a dzień wypełniony będzie muzyką i zabawą.
Tegoroczna edycja poświęca wiele uwagi zielonej tkance Woli. Parada Rowerowa, która zawsze przybiera jednolitą barwę, skupi się na tym kolorze, a jednym z planowanych punktów programu jest performatywne czytanie "Sekretnego życia drzew", książki Petera Wohllebena.
Warszawa. Zielone święto. Bawi się Kolonia Wawelberga
Ciekawie szykuje się muzyczna oferta święta. Organizatorzy zaprosili Stanisława Soykę, Pablopavo z Ludzikami i gambijskiego muzyka Buba Badjie Kujateha. Wystąpi też Wolny Chór z Białorusi. Artyści wystąpią w maskach - są prześladowani przez reżim Łukaszenki.
Organizatorzy Festiwalu, Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga i Wolskie Centrum Kultury, zachęcają uczestników do przygotowania kostiumów, szczególnie takich, które będą przygotowane z troską o środowisko. Najlepsze przebranie będzie nagrodzone.
Spektakularna parada startuje o 12.45 ze skweru Alojzego Pawełka, spod wolskiej gazowej retorty, czyli Koloseum przy ul. Prądzyńskiego 14a. Na trasie kolorowego przejazdu jest dawna Przędzalnia i Farbiarnia Wola przy ul. Bema, ul. Ludwiki, skwer Sierpnia 1944.
Na terenie kolonii dziać się będzie sporo. Będą animacje dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez Wolskie Centrum Kultury. O 14.20 rozpocznie się spektakl "W podróży na czystą planetę", a o 16 przedstawienie "Sekretne życie drzew" w reżyserii Tomasza Zadróżnego w wykonaniu aktorów Teatru BAZA.
Po tym artystycznym wstępie organizatorzy zapraszają na debatę "Jaka jest wartość drzew w mieście?", w której udział wezmą Justyna Glusman, koordynatorka do spraw zieleni w stołecznym ratuszu, Aleksandra Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni Warszawy, Marzena Suchocka z SGGW. Potem nastąpi część muzyczna. Impreza potrwa do wieczora.