Trwa ładowanie...

"Warszawa zawsze wyczekiwała na nowe premiery". Ruszają teatralne spacery

Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

"Warszawa zawsze wyczekiwała na nowe premiery". Ruszają teatralne spacery
d2yn5w6
d2yn5w6

W niedzielę, 11 października, w Warszawie odbędą się pierwsze spacery teatralne, w których wezmą udział artyści, miłośnicy teatru oraz wszyscy ci, którzy lubią spacerować i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

W której warszawskiej kawiarni poranną kawę pijał Jerzy Grzegorzewski? Jak Tadeusz Łomnicki przygotowywał się do ról? Gdzie jako aktor debiutował Wojciech Bogusławski? – odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych będzie można znaleźć, wychodząc jesienią na „teatralne spacerowniki”, które już od 11 października organizowane będą w największych polskich miastach.

Projekt towarzyszy obchodom 250-lecia teatru publicznego w Polsce, których organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W związku z tą szczególną dla polskiego teatru rocznicą, w całym kraju i przez cały rok prowadzone są różnorodne projekty oraz inicjowane wydarzenia, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. - Planując spacery teatralne, na które dziś państwa zapraszamy, zależało nam nie tylko na tym, aby w tej niekonwencjonalnej i bardzo przyjaznej formie przybliżyć nieco historię polskiego teatru publicznego. Naszymi spacerami chcemy również „wydobyć” z miejskiej architektury miejsca dla teatru niegdyś bardzo ważne, a dziś zapomniane i przywrócić im należną rolę dzięki wspomnieniom i opowieściom. Chcielibyśmy znów skierować na nie uwagę i przypomnieć, że to właśnie one pracowały na piękną historię polskiego teatru - podkreśla Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Pierwszy spacer ulicami Warszawy - pod hasłem Teatrowiska warszawskie - ruszy 11 października o godz. 13:00 z placu Krasińskich (miejsca, gdzie w latach 1779–1833 mieścił się Teatr Narodowy). Następnie wspólnie przejdziemy ulicą Miodową, zatrzymując się przy Collegium Nobilium, siedzibach Teatru Nowości, kabaretów Qui pro Quo i Momusa, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Narodowego, Teatru w Pałacu Radziwiłłowskim, Teatru Żydowskiego, Teatru Studio i Dramatycznego. W każdym z odwiedzanych miejsc na uczestników spaceru czekać będą niespodzianki – na przykład spotkania i opowieści artystów związanych z poszczególnymi scenami.

- Warszawa zawsze żywo reagowała na teatr. Wyczekiwała na nowe premiery. Komentowała. Żyła teatrem. Część teatralnej historii umyka, a my chcemy ją utrwalić, pokazać, zaprzyjaźnić dzisiejszego widza ze śladami przeszłości. Powiązać ją z dniem dzisiejszym tak warszawskiego, jak i polskiego teatru. Inspirującego, poszukującego, twórczego. Spacery pozwolą na taką poznawczą podróż. Otworzą na teatr nowych fanów - dodaje dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

d2yn5w6

Warszawski spacer pod hasłem Teatrowiska warszawskie, poprowadzi Paweł Płoski, na co dzień wykładowca Akademii Teatralnej, kierownik działu literackiego Teatru Narodowego, członek redakcji miesięcznika „Teatr” oraz badacz dziejów instytucji teatralnych. Wezmą w nim udział m.in.: Dorota Buchwald – dyrektor Instytutu Teatralnego, Tomasz Thun-Janowski - dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, oraz artyści i przedstawiciele władz stołecznych teatrów.

Proponowane trasy mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej, a tym samym kulturalnej historii miast. Przygotowane scenariusze są różnorodne, a spacery prowadzone będą nie tylko przez przeszkolonych miejskich przewodników, ale także znanych artystów.

Wszystkie spacerowe scenariusze znajdą się na poświęconej projektowi stronie internetowej spacerownikteatralny.pl . Dokładne plany tras, dostosowane także do łatwego posługiwania się nimi na urządzeniach mobilnych, zostaną tam uzupełnione dodatkowymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi teatralnych twórców. Ważnym miejscem na stronie internetowej będzie sekcja poświęcona autorskim trasom tematycznym, przygotowywanym przez artystów i historyków teatru.

d2yn5w6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yn5w6
Więcej tematów