Warszawa. Zakończenie obchodów Powstania Warszawskiego. Nowy pomnik powstańczy
Uroczystości związane z 77. rocznicą Powstania Warszawskiego odbywały się w sobotę w parku Orlicz-Dreszera. Sztafeta pokoleń odprowadziła "ogień pamięci", który płonął przez 63 dni przy pomniku "Mokotów Walczący 1944", do Grobu Nieznanego Żołnierza, a na placu Krasińskich odsłonięty został nowy pomnik. Upamiętnia on bohaterki sierpniowego zrywu 1944.
02.10.2021 16:06
W sobotę obchodzony jest Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. To święto ustanowione w 2015 roku. To także dzień, w którym warszawiacy wspominają wszystkich bohaterów sierpniowego zrywu. 2 października 1944 roku po 63 dniach krwawych walk z wojskami niemieckimi przedstawiciele Komendy Głównej AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy.
Zaplanowany na kilka dni bój trwał ponad dwa miesiące i stał się dla powojennej Europy przykładem niebywałego patriotyzmu, bohaterstwa i oddania narodowej sprawie. Był też zrywem, za który Warszawa zapłaciła drogo nie tylko krwią swoich obrońców, ale także niemal całkowitym zrównaniem miasta z ziemią.
Warszawa pamięta. Zakończenie obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego i odsłonięcie pomnika walczących kobiet
Z okazji rocznicy końca Powstania w parku Orlicz-Dreszera na Mokotowie odbyła się uroczystość, podczas której ogień, który palił się przez 63 dni na znak pamięci o ofierze powstańczej, odprowadzony został do Grobu Nieznanego Żołnierza, flaga została opuszczona. Wygaszona też będzie iluminacja, jaka towarzyszyła mokotowskiemu pomnikowi od 1 sierpnia.
W tym roku Warszawie przybył jeszcze jeden pomnik stanowiący uhonorowanie ofiary Powstańców Warszawskich. Tym razem upamiętnienia doczekały się kobiety, które były żołnierkami, sanitariuszkami, łączniczkami w oddziałach powstańczych.
Pomnik to przedstawienie trzech kobiet trzymających się za ręce. Jego autorką jest Monika Osiecka. W sobotę został odsłonięty w parku Krasińskich.
Zobacz także