RegionalneWarszawaWarszawa. Zabytek o unikalnej wartości artystycznej i historycznej wkracza w ostatni etap prac

Warszawa. Zabytek o unikalnej wartości artystycznej i historycznej wkracza w ostatni etap prac

Stołeczny Konserwator Zabytków poinformował, że przyznana została dotacja na III i końcowy już etap prac we wnętrzu zabytkowej kaplicy. "To obiekt o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej", czytamy w komunikacie. Co więcej, jako jeden z niewielu warszawskich kościołów przetrwał działania wojenne bez większych zniszczeń.

Warszawa. Zabytek o unikalnej wartości artystycznej i historycznej wkracza w ostatni etap prac
Źródło zdjęć: © zabytki.um.warszawa

25.05.2020 07:29

Warszawa. Zabytkowy kościół wkracza w ostatni etap prac

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, znany również jako kaplica Res Sacra Miser znajduje się nieopodal kościoła Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Świątynia ta mieści się w budynku Centrum Charytatywnego Caritas Archidiecezji Warszawskiej Res Sacra Miser. Wyjątkowe wnętrze kościoła kryje w sobie dwie warstwy malarskie dekoracji ściennych. Starsza to datowane na XVII-XVIII w. freski z czasów karmelitanek oraz późniejsze - malowane na tynku obrazy olejne z 2 poł. XIX w. Jak informuje Stołeczny Konserwator Zabytków "to obiekt o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej".

Od wielu lat, prowadzony jest kompleksowy projekt konserwatorski całego wnętrza. W 2016 r. zakończona została konserwacja dekoracji malarskich na sklepieniu, a zaledwie rok później na ścianie północnej odsłonięto malowidło z czasów karmelitanek bosych z I poł. XVIII w.

- W grudniu 2019 r. został zakończony I etap prac konserwatorskich fresków, który miał na celu powstrzymanie postępujących zniszczeń cennych malowideł oraz przygotowanie ich do końcowych prac restauratorskich: retuszu i aranżacji. Te działania będą kontynuowane, dzięki dotacji Miasta w roku bieżącym - informuje Stołeczny Konserwator Zabytków.

W tym roku została przyznana dotacja w wysokości 87 tys. zł na III i końcowy już etap prac polegających na wykonaniu retuszu scalającego fresku. Dzięki temu malowidłom przywrócone zostaną pierwotne funkcje dekoracyjne oraz uczytelni ich wyjątkową wartość historyczną i artystyczną.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)