RegionalneWarszawaWarszawa. Wyłoniono zwycięzców S3KTOR 2019

Warszawa. Wyłoniono zwycięzców S3KTOR 2019

Malarze podwórkowi - Stop bazgrołom, Place Warszawy i Wsparcie w starcie 3.0! to inicjatywy, które zwyciężyły w głównych podstawowych kategoriach X edycji konkursu S3KTOR 2019. Nagrodę za całokształt otrzymało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”.

Warszawa. Poznaliśmy zwycięzców konkursu
Warszawa. Poznaliśmy zwycięzców konkursu
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa | Urząd m.st. Warszawa

13.09.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:52

Jak poinformował stołeczny ratusz, w tegorocznej X edycji konkursu organizacje pozarządowe zgłosiły 68 inicjatyw w trzech kategoriach podstawowych: „Aktywizujący”, „Nowatorski” oraz „Programowy”. Po preselekcji w Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego do dalszego etapu w tych kategoriach przeszły 43 inicjatywy.

Zwycięzcy to:

Aktywizujący: Malarze podwórkowi – Stop Bazgrołom – Fundacja Jeden Muranów

Inicjatywa ta ma na celu dbałość o przestrzeń publiczną i zwalczanie wandalizmu. Jej członkowie zamalowują bazgroły, wulgarne napisy, w tym także mowę nienawiści, na ścianach budynków, śmietników, garaży i na murach na Pradze i Woli. Korzystają ze wsparcia profesjonalistów z doświadczeniem w usuwaniu bazgrołów.

Nowatorski: Place Warszawy – Fundacja Puszka

To trzyletnia inicjatywa badawcza Fundacji Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana. Jej członkowie - architekci, urbaniści, znawcy architektury, socjolodzy, kulturoznawcy, antropolodzy, biolodzy i varsavianiści – badają kondycję i historię placów, ich potencjał i słabe strony. Organizują debaty z mieszkańcami i przedstawicielami władz, które mają prowadzić do ożywienia placów.

Programowy: Wsparcie w starcie 3.0! - Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci

To dwuletni projekt prowadzony na Targówku i obu Pragach, skierowany do młodych ludzi od 15. do 26 r.ż. Bierze w nim udział siedem NGO i aż 59 partnerów, w tym szkoły i uczelnie. Projekt umożliwia młodym rozwój, m.in. poprzez szkolenia, praktyki i staże u lokalnych rzemieślników i w firmach, wsparcie mentorów, udział w lokalnych akcjach społecznych.

Laureaci otrzymają kasetony, dyplomy, drobne upominki i nagrody finansowe po 10 tys. zł. Inicjatywa Malarze Podwórkowi - Stop Bazgrołom otrzymała też nagrodę serwisu ngo.warszawa.

Grand S3KTOR: Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”

Zwycięzca w kategorii Nagrody za całokształt Grand S3KTOR otrzyma nagrodę finansową w kwocie 20 tys. zł. O tę nagrodę ubiegało się 12 organizacji – laureatem zostało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” przeciwdziałające wykluczeniu. Wspiera ono osoby w kryzysie bezdomności, osoby z niepełnosprawnościami i bezrobotnych. Oferuje m.in. wsparcie rehabilitacyjne i w aktywizacji zawodowej, w tym pośrednictwie pracy.

Na wniosek Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Prezydent m.st. Warszawy przyznał Nagrodę specjalną dla Fundacji Shalom. Fundacja działa na rzecz ocalenia dziedzictwa żydowskiego, jest organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – jednego z głównych dorocznych wydarzeń kulturalnych w Warszawie.

Z kolei nagrodę mieszkańców Warszawy otrzymała inicjatywa „Być na chodzie” Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka”. Celem projektu jest organizacja czasu wolnego dla osób powyżej 50. r.ż. Warszawiacy przyznali swoją nagrodę w głosowaniu internetowym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)