Warszawa wygrała w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych
Stolica wylądowała na pierwszym miejscu w Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych. Badanie uwzględniało 50 polskich miast pod kątem ich zrównoważonego rozwoju ocenianego w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym.
Stołeczny ratusz poinformował we wtorek, o wygranej Warszawy, która znalazła się na 1. miejscu w rankingu ogólnym.
Drugie miejsce przypadło miastu Toruń, a trzecie – Zielonej Górze.
Warszawa przoduje w kilku kategoriach
- Stolica zwyciężyła również w kategoriach społeczeństwo oraz gospodarka. Stawkę zwycięzców uzupełnił Koszalin, który okazał się najlepszy w kategorii środowisko – przekazała we wtorek Monika Beuth-Lutyk rzeczniczka prasowa warszawskiego Urzędu Miasta.
11 maja odbyła się konferencja Miasta Zrównoważone, podczas której ogłoszono wyniku rankingu. To już druga edycja konkursu i Warszawa nie po raz pierwszy wygrywa. Ostatnim razem stolica także uzyskała pierwsze miejsce w rankingu ogólnym i okazała się najlepsza w obszarach gospodarczym i społecznym.
Rosja ostrzega Stany Zjednoczone. Ostra odpowiedź na działania Białego Domu
- Warszawa rozwija się bardzo dynamicznie, coraz więcej osób wiąże z nią swoją przyszłość. Wynika to zarówno z atrakcyjnego rynku pracy, z wysokiego poziomu usług publicznych – edukacji, opieki zdrowotnej, a także oferty kulturalnej i dostępności do terenów zieleni – wskazała Beuth-Lutyk.
Władze stolicy zapewniły, że dążą do tego, aby stale podnosić jakość życia warszawiaków.
- Jak podkreśla prezydent Trzaskowski: stolica ma być nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale także idealnym miejscem do życia – dodała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.
Warszawa. Kilka słów o konkursie
Klasyfikacja rankingu przygotowywane jest na podstawie 45 wskaźników, zgrupowanych w trzech kategoriach.
Ranking Polskich Miast Zrównoważonych został opracowany przez polskich ekspertów firmy Arcadis, globalnej firmy projektowo-doradczej dla środowiska naturalnego i obiektów budowlanych, we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego. Konkurs obejmował 50 największych miast w Polsce.