Trwa ładowanie...

Warszawa. Wybrano dostawcę prądu do warszawskich latarni

Zarząd Dróg Miejskich wybrał dostawcę prądu potrzebnego do zasilenia latarni i sygnalizacji świetlnych na stołecznych ulicach. Potentat w branży energetycznej przedstawił ofertę w przetargu, który właśnie został rozstrzygnięty.

Warszawa. ZDM wybrał dostawcę prąduWarszawa. ZDM wybrał dostawcę prąduŹródło: Zarząd Dróg Miejskich, fot: Zarząd Dróg Miejskich
ddylk2z
ddylk2z

Dostawcą prądu dla Zarządu Dróg Miejskich w 2021 r. będzie Polski Koncern Naftowy Orlen.

Oferta PKN Orlen była jedyną, jaka wpłynęła do ZDM. Opiewała na ponad 32 mln zł.

- Ponieważ za tyle – przygotowując przetarg – zamierzaliśmy kupić w przyszłym roku energię elektryczną, zaakceptowaliśmy propozycję. Umowa z oferentem zostanie podpisana w ciągu kilkunastu dni – informuje ZDM w komunikacie.

ddylk2z

Drogowcy podkreślają, że w ostatnich latach prąd dostarczały firmy, które skupiają się tylko na jego produkcji i dystrybucji. Pod tym względem Orlen różni się od nich. Choć nie jest kojarzony z produkowaniem energii elektrycznej, wymienia się go jako czwartego wytwórcę w kraju.

Warszawa. Zasilanie latarni ulicznych

Zarząd Dróg Miejskich jest jednym z większych odbiorców energii elektrycznej w Warszawie. Odpowiada za zasilanie ponad 100 tys. latarni ulicznych oraz ok. 700 sygnalizacji świetlnych. Zwłaszcza latarnie potrzebują prądu. Rocznie zużywają 95 proc. dostarczanej ZDM energii. Sygnalizacja pochłania 4,9 proc. Na pozostały 0,1 proc. składają się m.in. windy przy wiaduktach i przepompownie wód opadowych. Sprawne funkcjonowanie wszystkich tych urządzeń pochłania rocznie blisko 100 tys. megawatogodzin (MWh) energii.

Warszawa. Energooszczędne rozwiązania

Mając na uwadze roczne zapotrzebowanie na prąd, Zarząd Dróg Miejskich wprowadza możliwie najbardziej energooszczędne rozwiązania w jak największym zakresie. Sukcesywnie wymienia lampy oświetlenia ulicznego. Stare, sodowe zastępuje ledowymi. Pochłaniają one mniej prądu, a posiadają lepsze parametry oświetleniowe. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo przy jednoczesnym spadku zużycia energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddylk2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddylk2z
Więcej tematów