Warszawa. Wola przygotowuje piknik historyczny w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej
Gra miejska, zajęcia pierwszej pomocy i pokazy karabinów, umundurowania oraz używanych przez Wojsko Polskie pojazdów. W czwartek rozpocznie się piknik upamiętniający Bitwę Warszawską.
We wtorek 11 sierpnia na skwerze Bogdana Lacherta o godz. 15.00 ruszają przygotowania do trzydniowego pikniku edukacyjno-historycznego. Wydarzenie upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej rozpocznie się natomiast w środę o godz. 10.00.
"Mieszkańcy będą mogli zobaczyć broń, oryginalne umundurowanie i wyposażenie żołnierzy sprzed 100 lat, a także wziąć udział w grze miejskiej przybliżającej los rekruta Armii Hallera" – wylicza Krzysztof Strzałkowski, Burmistrz Dzielnicy Wola.
Warszawa. Gra miejska i wojskowe pojazdy
Miasto zaplanowało także grę "Zostań ochotnikiem 1920 roku". Wszyscy zainteresowani dostaną przy wejściu na piknik karty mobilizacyjne Armii gen. Hallera. Dokument ten umożliwi wzięcie udziału w pracach ręcznych – w tworzeniu kotyliony na maszynach z 1918 roku. Ponadto w polowym szpitalu, będzie można wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy i usztywniania kończyn. Na uczestników wydarzenia będą czekały również ćwiczenia sprawnościowe i typowa musztra.
Organizatorzy proponują także quiz wiedzy z zakresu wojskowości oraz egzamin na Komendanta Punktu Werbunkowego.
Zobacz także: Rosja prezentuje gotowość bojową. Parada i obietnice z okazji Dnia Marynarki Wojennej
"Wśród atrakcji nie zabraknie replik pojazdów używanych przez Wojsko Polskie w trakcie potyczki. Obok urzędu dzielnicy zaparkują: pancerny Jeffrey Poplavko "Wnuk", TFC inżyniera Tańskiego, czy ciężarówka WHITE – do której kabiny będzie można wejść i poczuć się jak jej kierowca" – informuje Mateusz Witczyński, rzecznik prasowy Woli.
Piknik w nadchodzącą środę i czwartek zaplanowany jest w godz. 10.00-20.00, natomiast w piątek impreza zakończy się o godz. 14.00.
"Na sygnał z broni palnej rekonstruktorzy wymaszerują z pikniku, przez al. Solidarności do skrzyżowania z ul. Żelazną, gdzie zawrócą w kierunku skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Stamtąd wrócą na piknik, by zakończyć imprezę. Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 w tym roku maszerować będą jedynie rekonstruktorzy, a mieszkańcy będą mogli obserwować pochód z chodników" – dodaje Mateusz Witczyński.
Przypominamy, że oddziały Wojska Polskiego podczas Bitwy Warszawskiej, mającej miejsce w 1920 roku, pokonały nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo polskich wojsk zatrzymało radziecką ofensywę na Europę Zachodnią oraz pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl