Trwa ładowanie...

Warszawa. Wkrótce zakończy się remont Pałacyku Konopackiego

Trwa remont Pałacyku Konopackiego. Został tam uruchomiony dom kultury. Szczegóły w artykule.

Warszawa. Wkrótce zakończy się remont Pałacyku KonopackiegoŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d4hkuju
d4hkuju

Dom Ksawerego Konopackiego, który od 2005 roku figuruje w rejestrze zabytków, zlokalizowany jest przy ulicy Strzeleckiej 11/13 i z pewnością można dzisiaj powiedzieć, że jest to perła Nowej Pragi. Był to pierwszy murowany budynek w tej dzielnicy.

Warszawa. Historia Pałacyku Konopackiego

"Powstał około 1865 r. według projektu Aleksandra Jana Woyde w duchu włoskiego neorenesansu. Na początku był willą Ksawerego Konopackiego, właściciela Nowej Pragi, który mieszkał tam z rodziną, a część pomieszczeń najpewniej wynajmował. Po I wojnie pałacyk wraz z przylegającymi działkami kupiło miasto z przeznaczeniem na budowę szkoły (obecnie LO im. marszałka Józefa Piłsudskiego przy Kowelskiej)" – wyjaśnia warszawski ratusz.

Miejsce to przez lata pełniło różne funkcje, m.in. mieściło się tam przedszkole i szkoła.

"Zobacz także: Ruiny Azteków w stolicy Meksyku. Nowe odkrycie archeologów zadziwiło świat"

Jednak dawny wystrój wnętrz uległ zniszczeniu, zachował się jedynie układ pomieszczeń. Zgodnie z zaleceniami konserwatora w czasie modernizacji zachowany został pierwotny układ przestrzenny na parterze. Zmianom nie uległy także sklepienia piwnic.

d4hkuju

"Choć zabytek nie został rozbudowany, zyskał dodatkową przestrzeń na wysokim poddaszu i w podziemnej sali widowiskowej, którą podczas remontu utworzono pod dziedzińcem. Wykonawca kończy odnawianie fasady – pomalowano elewację, wykonano dekoracje okien i gzymsów. Remontu wymagają jedynie balkony" – dodaje Urząd Miasta.

Przestrzeń wokół pałacyku również jest przebudowywana – tam wybrane zostaną posadzki w pomieszczeniach i okładziny schodów. Robotnicy odtworzą także historyczne elementy klatek schodowych. Uporządkowany zostanie też ogród.

Prace zaplanowane są do końca września bieżącego roku. Budynek po modernizacji stanie się praskim domem kultury.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4hkuju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hkuju
Więcej tematów