Warszawa. Wizyta przedstawiciela dyplomacji USA. Kwiaty w hołdzie powstańcom
Wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego złożył w czwartek doradca departamentu stanu USA Derek Chollet. To początek jego wizyty w Polsce, która jest częścią misji wzmacniania strategicznych relacji Ameryki z Polską i Ukrainą.
22.07.2021 10:54
O podróży Cholleta, który pełni funkcję podsekretarza stanu i doradcy politycznego szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena, do dwóch państw środkowo-wschodniej Europy, poinformowała w mediach społecznościowych ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Po odwiedzeniu Ukrainy, doradca szefa amerykańskiej dyplomacji w czwartek rozpoczął wizytę w Polsce.
Pierwszym punktem tego pobytu było złożenie hołdu uczestnikom Powstania Warszawskiego. "Ich odwaga, hart ducha i dążenie do wolności nigdy nie będą zapomniane" - napisała ambasada USA na Twitterze.
Warszawa. Wizyta przedstawiciela departamentu stanu USA. Kwiaty w hołdzie powstańcom
W trakcie warszawskiego etapu podróży Derek Chollet będzie rozmawiał z przedstawicielami władz. Jak poinformował Polską Agencję Prasową wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, podczas wizyty reprezentanta amerykańskiej dyplomacji zaplanowane są rozmowy na temat polityki wschodniej, kwestii bezpieczeństwa, przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego, współpracy gospodarczej i relacji dwustronnych między Polską i USA.
Jednak dyplomata chce się również spotkać z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, z którymi "omówi strategiczne kwestie dwustronne i regionalne", a także poruszy temat "wspólnego zaangażowania na rzecz wartości i instytucji demokratycznych". W planach ma także rozmowy z liderami biznesu mające na celu "wzmocnienie dwustronnych więzi gospodarczych".
Jak podaje Business Insider, jednym z tematów rozmów mają być "wspólne obawy" dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried, wizyta Cholleta jest jednym z sygnałów, że Waszyngton poważnie zareagował na polskie sygnały niezadowolenia z faktu braku konsultacji dotyczących gazociągu.
Według byłego ambasadora nieuniknione będzie również poruszenie tematu planów reformy ustawy medialnej, związanych z TVN, która jest największą amerykańską inwestycją nad Wisłą.