Warszawa. W długi weekend nad stolicą polecą balony
W długi weekend, od piątku do niedzieli nad stolicą pojawi się 25 kolorowych balonów na ogrzane powietrze. Wydarzenie nosi nazwę II Balonowy Cud nad Wisłą.
03.06.2021 15:15
Balony wystartują z różnych lokalizacji m.in. spod Zamku Królewskiego, plaż nad Wisłą, łąki przy Polskim Komitecie Olimpijskim i parków na Mokotowie. Starty uzależnione są od siły i kierunku wiatru. W związku z tym informacja, z których miejsc wzbiją się w niebo będzie publikowana tuż przed startem na wydarzeniu Balonowy Cud nad Wisłą na Facebooku.
Pierwsza edycja Balonowego Cudu nad Wisłą odbyła się w sierpniu 2020 roku i upamiętniała stulecie Bitwy Warszawskiej.
Jak poinformowali organizatorzy, "balony zależne są od spokojnego wiatru, więc zwyczajowo lata się pół godziny po wschodzie słońca i pół godziny przed zachodem". Dlatego pierwsze loty odbędą się w piątek około godz. 18.
W tym dniu warszawiaków czeka też Nocna Parada Baloniarzy. Około godziny 21 w okolicach Stadionu Narodowego zbierze się konwój złożony z baloniarzy i wyruszy na stołeczne ulice. Będzie można ich zobaczyć na trasie: aleja Zieleniecka, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy i ulicą Żwirki i Wigury. Po drodze będą trzy przystanki - na Moście Poniatowskiego, przy Dworcu Centralnym oraz na ul. Żwirki i Wigury na wysokości Pola Mokotowskiego. Tam baloniarze odpalą palniki i w niebo buchną słupy ognia.
W sobotę odbędą się dwa loty. Poranny wystartuje około godziny 5 rano a popołudniowy około godziny 18. Jeśli start się uda, będzie można zobaczyć przelot balonów na specjalnym ekranie ustawionym na łące przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu.
- Gdy balony odlecą, będzie streaming z lotu, by każdy obecny mógł zobaczyć na żywo, gdzie znajdują się balony, jaki jest widok, a komentarz zapewni ekspert w tej dziedzinie - napisał w komunikacie organizator wydarzenia.
Zobacz także: "Przejmie" Jarosława Gowina? Znaczący uśmiech Szymona Hołowni
Warszawa jest miastem historycznie związanym z balonami. Pierwszy lot odbył się 10 maja 1789 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z ogrodu Foksal wystartował pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda balon, który wzniósł się na wysokość 2 kilometrów, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Przed II wojną światową polscy baloniarze wielokrotnie wygrywali zawody, w tym najbardziej prestiżowy Puchar Gordona Bennetta, który odbył się także na przedwojennym lotnisku na Polach Mokotowskich. Powstał nawet balon o nazwie Warszawa.