Warszawa w Budowie. Festiwal się kończy, wspólnota zostaje
To była przedziwna edycja odbywającego się już po raz dwunasty festiwalu, który zajmuje się planowaniem, przemianą, architekturą, przestrzenią miejską. W tym pandemicznym roku przedmiotem rozważań zaproszonych przez organizatorów artystów była wspólnota, brutalnie odmieniona przez nowe okoliczności 2020 roku.
Tym razem nie trzeba spieszyć się na zwiedzanie w ostatnich dniach imprezy zwijającej się wystawy głównej "Coś wspólnego" w Muzeum nad Wisłą. Od grudnia prace tam wyeksponowane otacza pustka, bo sala wystawowa została zamknięta dla publiczności. Jednak będzie można zwiedzić zamkniętą salę wirtualnie. I warto śledzić finał tej edycji, w której centrum znalazła się wspólnota.
A ten temat nie znika wraz z finałem ekspozycji, prezentującej rozważania artystów na temat wspólnego życia, tworzenia, koegzystencji. Jednym z elementów 12. Festiwalu Warszawa w Budowie stały się bowiem sprawy aktywnego angażowania się mieszkańców w kształtowanie swojego otoczenia. Szczególnie ciekawą kwestią były zagadnienie niemal zupełnie w Polsce nieznane, a już z całą pewnością niemające własnej nazwy.
Zachodnie cohousingi senioralne to nie domy starców, nie DPS-y, nie ekskluzywne placówki spokojnej starości z pielęgniarską obsługą. To przestrzenie do życia, które wybierają świadomi seniorzy, zamieniając osobne domy i mieszkanka, w których czekać ich już będzie tylko samotna starość i śmierć, na miejsca, gdzie obok prywatnej będzie też część wspólna, angażująca do współpracy i prowokująca codzienne kontakty społeczne.
Takich wyborów w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii dokonują seniorzy jeszcze sprawni, niewymagający kompleksowej obsługi higienicznej. Jak tłumaczą pensjonariusze takich placówek, przywoływanych w seminariach i materiałach towarzyszących Warszawie w budowie, wspólnota daje narzędzia do radzenia sobie z kryzysami, przebija samotność, która - jak mówi jeden z mieszkańców takiej placówki, "jest jak 15 fajek dziennie".
Warszawa w Budowie. Zróbmy coś razem na finał
Zanim nadejdzie kolejna, trzynasta edycja festiwalu, którą - jak mają wszyscy nadzieję - przeżyć będzie można w sposób pełny, z możliwością zwiedzania ekspozycji i wspólnych spotkań w realu, uczestników tegorocznego zdarzenia na zakończenie czeka jeszcze kilka wydarzeń, siłą rzeczy z uwagi na okoliczności rozgrywających się online. W piątek wirtualne oprowadzanie po wystawie (godzina 14). Natomiast w sobotę na 15 zaplanowane są warsztaty z Marianną Dobkowską "Rzeczy, które robimy razem". W niedzielę o 18 wykład online Natalii Sielewicz i Eternal Engine "Teoria Stanów Zapalnych". Reportaże z cohousingów i wywiady z ekspertami dostępne są na stronie festiwalu (wwb12.artmuseum.pl).