Trwa ładowanie...

Warszawa. Ukraiński generał ma swój skwer na Woli

Ukraiński generał Marko Bezruczko, który razem z Polakami walczył w wojnie polsko - bolszewickiej, otrzymał skwer swojego imienia na warszawskiej Woli.

Warszawa. Ukraiński generał ma swój skwer na WoliŹródło: PAP
d1vzmrt
d1vzmrt

Generał Marko Bezruczko (1893-1944) był dowódcą armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Dowodzona przez niego 6. Siczowa Dywizja Strzelców wraz z wojskami polskimi zajęła w 1920 roku Kijów. Podczas wojny polsko - bolszewickiej Bezruczko stanął na czele obrony Zamościa przed Armią Czerwoną. Uczestniczył też w bitwie pod Komarowem, gdzie rozbito armię konną gen. Budionnego.

Po wojnie osiadł w Warszawie. Został awansowany do stopnia generała chorążego. Był członkiem Wyższej Rady Wojennej URL. Został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Warszawa. Skwer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Skwer gen. Marka Bezruczki zlokalizowany jest na wolskich Odolanach na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej - poinformował Urząd Dzielnicy Wola.

d1vzmrt

Projekt uchwały w imieniu wnioskodawców przedstawił na sesji Rady Dzielnicy radny m.st. Warszawy Jarosław Szostakowski. Jest to wyraz poparcia dla inicjatywy upamiętnienia generała Bezruczki w nazewnictwie Warszawy. Inicjatywa zgłoszona została przez Społeczną Inicjatywę Opieki nad Mogiłami Żołnierzy URL w Warszawie.

- W roku 2020 obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jest to doskonała okazja, by oddać hołd ukraińskiemu generałowi, który wraz z żołnierzami Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego bronił Warszawy przed Bolszewikami – podkreślił Kamil Giemza, radny Dzielnicy Wola.

- To wyjątkowy dzień dla przyjaźni polsko-ukraińskiej, której symbolem jest generał Marko Bezruczko. Warto pamiętać o tym, że wspólnie w przeszłości robiliśmy rzeczy ważne i dalej wspólnie powinniśmy pielęgnować przyjaźń polsko – ukraińską – dodała Joanna Tracz – Łaptaszyńska, radna Dzielnicy Wola.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1vzmrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzmrt
Więcej tematów