Warszawa. Trzy miliony na piece we Włochach. Miejska dotacja dla czystego powietrza
O przeznaczeniu miejskich środków na likwidację starych, nieekologicznych pieców, zwanych już powszechnie kopciuchami, zadecydowali w czwartek stołeczni radni. Wydatek trzech milionów złotych pozwoli wymienić do przyszłego roku piece w mieszkaniach komunalnych w dzielnicy Włochy.
Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową, od 2023 roku zakazane będzie już używanie bezklasowych pieców. Stolica pomaga mieszkańcom w dostosowaniu się do tych wymagań.
- Chcemy, żeby w stolicy dało się oddychać czystym powietrzem, dlatego w ciągu ostatnich trzech lat zlikwidowaliśmy 1200 z 2000 kopciuchów w budynkach komunalnych. W tym roku planujemy wymianę kolejnych 300. Sukcesywnie walczymy ze starymi piecami - nie tylko dofinansowujemy ich likwidację w lokalach miejskich, ale też w mieszkaniach prywatnych - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
- Jako miasto jesteśmy świadomi współczesnych wyzwań związanych z jakością powietrza i podejmujemy szereg działań, aby im sprostać. Jednym z nich jest właśnie wymiana przestarzałych pieców, które zatruwają powietrze w stolicy. Jeszcze cztery lata temu w budynkach miejskich w dzielnicy Włochy było ich aż 190. Już wymieniliśmy połowę z nich. Pozostałe, dzięki środkom przyznanym dzisiaj przez Radę Miasta z funduszu "smogowego", zostaną zastąpione bardziej ekologicznym ogrzewaniem w bieżącym i przyszłym roku – wyjaśnia Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka do spraw zrównoważonego rozwoju i zieleni.
Kopciuchy we Włochach zostaną wymienione na pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Takie odnawialne źródła energii, jak informuje biuro prasowe ratusza, pojawią się w budynkach przy al. Krakowskiej oraz przy ul. Czereśniowej, gdzie zastąpią siedem funkcjonujących dotychczas pieców nie spełniających wymogów.
Warszawa. Trzy miliony na piece we Włochach. Miejska dotacja dla czystego powietrza
Trwa właśnie kolejna edycja kampanii zachęcającej mieszkańców do likwidacji kopciuchów w prywatnych mieszkaniach. Jeszcze tylko w tym roku warszawiacy, którzy zgłoszą się do programu, będą mogli liczyć na miejskie dofinansowanie, które pokryje do 90% kosztów związanych z wymianą źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne. Od 2022 roku wysokość wsparcia będzie niższa, a od 2023 roku za likwidację kopciucha trzeba będzie zapłacić samemu. Od 2024 roku obowiązywać będzie w województwie mazowieckim całkowity zakaz palenia węglem.