Warszawa. Trwa masowa wycinka zdrowych drzew na Muranowie
Zdrowe drzewa na Muranowie znikają. Wycinkę zlecił ZGN Wola.
23.06.2020 14:10
Inicjatywa "SOS dla podwórek na Muranowie" alarmuje, ze 14 wysokich drzew na Nowolipiu została poddana wycince. Większość z nich znajduje się w okolicach Al. Strzałkowskiego. Na miejsce wyciętych, zdrowych drzew, sadzone są młode, które usychają.
Od czwartku, 18 czerwca, mieszkańcy Muranowa mogli znaleźć na drzewach kartki, informujące o planowanej wycince.
_(fot. SOS dla podwórek na Muranowie - Facebook)
_
Piły nieszczędzące stołeczną zieleń, ruszyły już dwa dni temu. Według ZGN Wola działania takie są konieczne.
Warszawa. Wycinka, a wyniki badań dendrologicznych
ZGN Wola udostępnił ekspertyzy dendrologiczne, z których wynika m.in. że struktury drewna są osłabione, ale jednocześnie aż 76 proc. powierzchni rosnących na Nowolipiu drzew – jest w żaden sposób nieuszkodzona. Jednak jak twierdzi ZGN – jest to niewystarczające.
"To co głównie z nich (badań) wynika, to brak logiki: szkodliwa pielęgnacja drzew na przełomie lat (zbyt silne cięcia redukcyjne), silne korzenie bez oznak osłabienia (nieograniczony dostęp do powietrza i wody), brak patogenów grzybowych, wysoki udział drewna nieuszkodzonego (…), a jednocześnie w tej samej ekspertyzie podpisanej przez Pana Waldemara Kowalczuka skierowanie do wycinki" – komentuje sprawę na swoim profilu facebookowym stowarzyszenie "SOS dla podwórek na Muranowie".
Warszawa. Nowolipie 25 (fot. SOS dla podwórek na Muranowie - Facebook)
Jak zapewnia stowarzyszenie chodzi tutaj o zdrowe drzewa.
"Nigdy nie byliśmy za ochroną chorych drzew stanowiących zagrożenie. Jednak stanowczo sprzeciwiamy się takiemu podejściu urzędu do mieszkańców: braku klarownych informacji i wyjaśnień dla ludzi, którzy często sami jako dzieci sadzili te drzewa razem z wychowawcą - pułkownikiem Jerzym Strzałkowskim”"– pisze dalej "SOS dla podwórek na Muranowie".
Przypominamy, że obecnie trwa okres lęgowy niektórych ptaków. Na wielu z wycinanych drzew znajdują się gniazda, a w pniach dziuple. Wycinka bezpośrednio zagraża nie tylko roślinom, ale również zwierzętom.
(fot. Materiały WP - Monika Balcerzak)