Trwa ładowanie...

Warszawa stanu wojennego

13 grudnia na ulice wyjedzie zabytkowy autobus IKARUS 280 linii 13XII. Przejazd historyczną trasą BEZPŁATNY

Warszawa stanu wojennego
d30c3tc
d30c3tc

13 grudnia mieszkańcy Warszawy będą [mieli](https://turystyka.wp.pl/male-6050031134733441c) okazję w nietypowy sposób poznać historię miejsc związanych ze stanem wojennym.

*Specjalny Ikarus będzie kursował po mieście w godzinach 10:00-20:00. Przejazd rozpocznie się i zakończy na Placu Konstytucji. *Autobus odjedzie w kierunku Mokotowa. Przejedzie ulicą Rakowiecką obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i aresztu śledczego. Proponowana trasa częściowo pokrywa się z drogą przejazdów kolumn pojazdów milicyjno-wojskowych z 1981 r., których głównym celem było zastraszenie potencjalnych uczestników protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Dalej biegnie obok dawnej siedziby Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność” przy ul. Mokotowskiej i Traktem Królewskim Na Żoliborzu prowadzi obok Kościoła św. Stanisława Kostki i Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, gdzie na początku grudnia 1981 r. siły specjalne MO brutalnie spacyfikowały strajk studentów. W drodze powrotnej wiedzie obok Pałacu Mostowskich gdzie do 1990 r. mieściła się Komenda Stołeczna MO, przez Plac Bankowy w kierunku Śródmieścia.

Podczas przejazdu pasażerowie będą mogli posłuchać komentarza historycznego przewodnika oraz koncertu piosenek opozycyjnych w wykonaniu Pawła Piekarczyka.**

Szyby i karoserię autobusu oklejono reprodukcjami fotografii dokumentujących wydarzenia stanu wojennego, opozycyjnymi hasłami i znaczkami z drugiego obiegu wydawniczego.

Przejazd jest bezpłatny.


Organizatorzy zapraszają również do konkursu fotograficznego i filmowego z autobusem w tle. Tematem zdjęć jest oczywiście przejazd autobusem linii 13XII. Wysyłajcie zatem zdjęcia z zewnątrz lub wewnątrz autobusu, z postoju, przejazdu etc. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i opublikowane na fanpage "Strefa Edukacyjna IPN". Nagrodami będą wydawnictwa i gadżety IPN. Materiały należy przesyłać do 17 grudnia 2012 r. na adres edu@ipn.gov.pl z dopiskiem w temacie wiadomości Autobus.

d30c3tc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30c3tc
Więcej tematów