RegionalneWarszawaWarszawa. Rozbudowa szkoły przy ul. Mścisławskiej będzie opóźniona

Warszawa. Rozbudowa szkoły przy ul. Mścisławskiej będzie opóźniona

Dopiero w październiku 2020 roku, a nie we wrześniu uczniowie wprowadzą się do nowych klas Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Mścisławskiej 1.

Warszawa. Rozbudowa szkoły przy ul. Mścisławskiej będzie opóźniona
Źródło zdjęć: © Urząd Dzielnicy Żoliborz

W wyniku absencji pracowniczych spowodowanych koronawirusem, pojawiły się trudności z utrzymaniem tempa prac na budowie. Niektóre zakontraktowane przez wykonawcę zamówienia docierają z miesięcznym opóźnieniem – informuje Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Nowy budynek posiadać będzie dziewięć dodatkowych oddziałów. Ma pomieścić 225 dzieci oraz 20 osób personelu. Znajdą się tam, poza salami szkolnymi, sale gimnastyczne, sala komputerowa, pomieszczenia zaplecza kuchennego (rozdzielnia posiłków i zmywalnia), świetlica-aneks jadalny, pomieszczenia biurowe i techniczne. Wybudowany zostanie także plac zabaw dla dzieci. Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy pozyskał dodatkową kwotę 3,5 mln zł na rozbudowę szkoły. Wartość realizowanych umów dla tej inwestycji opiewa na 13 mln 700 tys. zł.

Z uwagi na czynniki niezależne od wykonawcy, Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st Warszawy podpisał aneks do umowy przedłużający termin zakończenia robót do 31 lipca 2020 roku. W efekcie, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nowego budynku także będzie opóźnione. Dlatego oddanie dodatkowej przestrzeni uczniom SP nr 65 może nastąpić dopiero w październiku 2020 roku.

Opóźnienia w dostawie zamówień na plac budowy wynikały z mniejszej wydajności produkcyjnej fabryk, spowodowanej ograniczeniem wymiaru czasu pracy i zmniejszeniem liczby pracowników z powodu koronawirusa. Wpłynęło to na opóźnienie dostaw do kontrahentów, w tym wykonawcy rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 65. Wykonawca zatrudniał także pracowników z Ukrainy, którzy po ogłoszeniu stanu epidemii, w znacznej części zdecydowali się na powrót do kraju. Roboty prowadzone więc były w zmniejszonych składach osobowych. W efekcie tych wszystkich czynników nastąpiły trudności z utrzymaniem tempa prac na budowie.

Znaczący wpływ na opóźnienie harmonogramu budowy miała także zmiana trybu pracy jednostek odpowiedzialnych za odbiory techniczne i dostawę mediów jak MPWiK, Veolia czy Innogy. Instytucje te nie dotrzymywały terminów działania wynikających z przepisów. To wprowadzało dodatkową dezorganizację na budowie i niemożność zakończenia wybranych fragmentów inwestycji.

- Z przyczyn niezależnych zarówno od wykonawcy, jak i od nas, rozbudowa szkoły opóźni się o miesiąc. Uczniowie zasiądą w nowych ławach szkolnych dopiero w październiku. Zyskają jednak dobrze wyposażoną sale komputerową, ponadto w każdej klasie oraz w świetlicy zamontowana będzie tablica multimedialna z ruchomym zawieszeniem, głośnikami i projektorem na wysięgniku. Każda z sal będzie miała dostęp do bezprzewodowego łącza internetowego, a nauczyciele będą mogli w pracy dydaktycznej korzystać z zamówionych w tym celu laptopów – powiedział Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)