Warszawa. Przed Pałacem Kultury wycięto sześć drzew. Musiały zrobić miejsce
Sześć leciwych okazów dendrologicznych zniknęło z placu Defilad. Cztery z nich to dorodne klony srebrzyste. Pnie po wycince wskazują na to, że nic im nie dolegało, choć miały swoje lata. Okazuje się, że ich spotkanie z piłą było konieczne.
08.04.2021 18:36
Rzeź drzew zawsze budzi ogromne emocje. Szczególnie, gdy w grę wchodzi śmierć zdrowych okazów. Te, które zniknęły sprzed Pałacu Kultury i Nauki na takie wyglądały, jak widać po tym, co po nich zostało.
Całkiem zdrowe jednak nie były. Ich stan jednak nie był powodem wycinki. Musiały zrobić miejsce nowej inwestycji, która szykuje się od dawna w tym miejscu.
Wycinka ma związek z budową teatru TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To obiekty, które zmienią wkrótce krajobraz w centrum stolicy.
Od kilku miesięcy jest już prawomocne pozwolenie na budowę i inwestycja wreszcie staje się realna. Teatr będzie służyć nie tylko jako scena teatralna, ale jako miejsce koncertów plenerowych i wielkich imprez - jego walorem będzie to, że pomieści wielu widzów. Scena główna może zapewnić odbiór widowisk i przedstawień nawet 700 osobom. Druga, mniejsza scena na pierwszym piętrze pomieścić ma 150 widzów.
Warszawa. Przed Pałacem Kultury wycięto sześć drzew. Musiały zrobić miejsce
W tegorocznym budżecie, mocno nadszarpniętym pandemią, na teatr przeznaczonych zostało tylko kilka milionów - sfinansują pierwsze prace przy podziemnych instalacjach. Budowy nie sposób uznać za błyskawiczną - na nowy teatr i muzeum poczekać trzeba będzie do 2025 roku.
Pomiędzy oboma budynkami - teatralnym i muzealnym ma zostać posadzony zagajnik, jednak nie zostaną użyte w tym celu małe sadzonki, lecz podrośnięte drzewa. Będą to wysokie na 15-18 metrów glediczje trójcierniowe - Glediczję wymarzył sobie w tym miejscu Thomas Phifer, projektant teatru i muzeum. To drzewo nieco tajemnicze i efektowne - ma długie poskręcane strąki i potężne ostre ciernie wyrastające z pni, które nadają mu egzotyczny, a zarazem groźny wygląd.
Być może ta zieleń zrekompensuje stratę, jaką uczyniło wycięcie sześciu dendrologicznych sąsiadów Pałacu Kultury. Nasadzeń ma być więcej, również od strony Świętokrzyskiej.