Trwa ładowanie...

Warszawa. Praski drewniak przejdzie remont konserwatorski

Niewielki, drewniany budynek przy ul. Środkowej 9 na Nowej Pradze to jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Warszawie. Dzięki remontowi konserwatorskiemu odzyska dawną świetność. Użytkownicy otrzymają nowe, przestronne pomieszczenia.

Warszawa. Praski drewniak przejdzie remont konserwatorskiŹródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
d14lici
d14lici

Jak informuje stołeczny konserwator zabytków, budynek jest siedzibą Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa.

Warszawa. Schody jako amfiteatr

Drewniany dom przy ul. Środkowej 9 wzbogacono o rozbudowaną w głąb działki kondygnację podziemną. Jej przeszklona ściana umożliwi otwarcie przestrzeni na wewnętrzny dziedziniec. Schody ewakuacyjne prowadzące z poziomu pogłębionej piwnicy będą służyły jako amfiteatr. Po remoncie drewniak będzie służył nie tylko placówce opiekuńczej, ale także lokalnej społeczności.

Koniec remontu prowadzonego pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków planowany jest na marzec 2021 r.

- Po przeprowadzeniu zabiegów odkażających i umocnieniu konstrukcji ścian, budowniczowie przystąpili do ponownego montażu szalówki, czyli zewnętrznego odeskowania. Dotychczas nową szalówkę przytwierdzono na ścianie od strony podwórza. Oryginalny materiał (z nielicznymi uzupełnieniami), po dokładnym oczyszczeniu, powróci na elewację od strony ul. Środkowej – czytamy w komunikacie stołecznego konserwatora zabytków.

d14lici

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia koloru budynku. Odkrywki i badania z 2016 r. zachowanych warstw malarskich (tzw. badania stratygraficzne) nie dały jednoznacznych odpowiedzi, jakiego koloru ma być drewniak. Konserwatorzy wykonali szereg prób kolorystycznych. Ostateczną decyzję podejmie komisja z udziałem przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Warszawa. Widoczne zmiany

Najbardziej widoczną zmianą jest nowe pokrycie dachu, wykonane z blachy tytanowo-cynkowej. Elementem dodanym jest świetlik, umiejscowiony wzdłuż kalenicy. Powiększono również lukarnę, czyli doświetlenie w dachu, od strony podwórza. Dzięki temu poddasze będzie mogło być użytkowane.

W najbliższym czasie robotnicy przystąpią do montażu nowej stolarki okiennej. Inwestor podjął decyzję o odtworzeniu w budynku historycznego typu okna ościeżnicowego, tj. podwójnego, z parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz – informuje stołeczny konserwator zabytków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d14lici
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14lici
Więcej tematów