Trwa ładowanie...

Warszawa. Praski drewniak przejdzie remont konserwatorski

Niewielki, drewniany budynek przy ul. Środkowej 9 na Nowej Pradze to jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Warszawie. Dzięki remontowi konserwatorskiemu odzyska dawną świetność. Użytkownicy otrzymają nowe, przestronne pomieszczenia.

Warszawa. Praski drewniak przejdzie remont konserwatorskiŹródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków
d2odqi5
d2odqi5

Jak informuje stołeczny konserwator zabytków, budynek jest siedzibą Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Kazimierza Lisieckiego, oddziału Centrum Wspierania Rodzin – Rodzinna Warszawa.

Warszawa. Schody jako amfiteatr

Drewniany dom przy ul. Środkowej 9 wzbogacono o rozbudowaną w głąb działki kondygnację podziemną. Jej przeszklona ściana umożliwi otwarcie przestrzeni na wewnętrzny dziedziniec. Schody ewakuacyjne prowadzące z poziomu pogłębionej piwnicy będą służyły jako amfiteatr. Po remoncie drewniak będzie służył nie tylko placówce opiekuńczej, ale także lokalnej społeczności.

Koniec remontu prowadzonego pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków planowany jest na marzec 2021 r.

- Po przeprowadzeniu zabiegów odkażających i umocnieniu konstrukcji ścian, budowniczowie przystąpili do ponownego montażu szalówki, czyli zewnętrznego odeskowania. Dotychczas nową szalówkę przytwierdzono na ścianie od strony podwórza. Oryginalny materiał (z nielicznymi uzupełnieniami), po dokładnym oczyszczeniu, powróci na elewację od strony ul. Środkowej – czytamy w komunikacie stołecznego konserwatora zabytków.

d2odqi5

Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia koloru budynku. Odkrywki i badania z 2016 r. zachowanych warstw malarskich (tzw. badania stratygraficzne) nie dały jednoznacznych odpowiedzi, jakiego koloru ma być drewniak. Konserwatorzy wykonali szereg prób kolorystycznych. Ostateczną decyzję podejmie komisja z udziałem przedstawicieli Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Warszawa. Widoczne zmiany

Najbardziej widoczną zmianą jest nowe pokrycie dachu, wykonane z blachy tytanowo-cynkowej. Elementem dodanym jest świetlik, umiejscowiony wzdłuż kalenicy. Powiększono również lukarnę, czyli doświetlenie w dachu, od strony podwórza. Dzięki temu poddasze będzie mogło być użytkowane.

W najbliższym czasie robotnicy przystąpią do montażu nowej stolarki okiennej. Inwestor podjął decyzję o odtworzeniu w budynku historycznego typu okna ościeżnicowego, tj. podwójnego, z parą skrzydeł otwieranych na zewnątrz – informuje stołeczny konserwator zabytków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2odqi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2odqi5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj