Warszawa. Praca dla seniora. Działa Senioralne Biuro Karier
We wtorek, 10 marca podpisano porozumienia z pracodawcami współpracującymi z Senioralnym Biurem Karier. To szansa dla seniorów na dłuższą aktywność na rynku pracy. Inicjatywa działa od stycznia.
12.03.2020 08:35
Senioralne Biuro Karier (SBK) to nowe miejsce w Warszawie. Jego zadaniem będzie wsparcie obu stron – seniorów i pracodawców. Daje szansę seniorom na dłuższą aktywność na rynku pracy i zwiększenie zarobków. Dla pracodawcy oznacza realne możliwości znalezienia wykwalifikowanego, doświadczonego pracownika.
- Bardzo się cieszę, że rozwijamy Senioralne Biuro Karier - wyjątkową inicjatywę, która powstała w odpowiedzi na potrzeby seniorów i warszawskiego rynku pracy. Aktualnie w stolicy mamy rekordowo niskie bezrobocie, dlatego firmy szukają kandydatów również wśród emerytów. Dzięki SBK oferujemy naszym starszym mieszkańcom, którzy chcą być aktywni zawodowo, liczne, zróżnicowane oferty pracy. Co najważniejsze, inicjatywa cieszy się powodzeniem – powiedział wiceprezydent m.st. Warszawy Paweł Rabiej.
Dodał, że to pokazuje, że wspólnie z partnerami jest możliwe realne zwiększenie zatrudnienia seniorów w Warszawie.
Biuro pośredniczy między seniorem a pracodawcą
W Senioralnym Biurze Karier osoby na emeryturze dostaną informacje o ofertach pracy przygotowanych specjalnie dla nich. Uzyskają wsparcie w znalezieniu pracy oraz będą mieli możliwość skonsultowania się z doradcą zawodowym.
Natomiast pracodawcy znajdą wykwalifikowanych i doświadczonych kandydatów do pracy.
W biurze zbierane są informacje o miejscach pracy, w których pracodawcy zgodzili się włączyć do rekrutacji również osoby na emeryturze. Rozwój biura wymaga stałej współpracy z pracodawcami, którzy będą dostarczać oferty pracy skierowane do seniorów.
Obecnie biuro oferuje 255 stanowisk pracy dla seniorów. W lutym ofert było ok. 300.
Dotychczas działaniem Senioralnego Biura Karier interesowało się 684 seniorów. 464 osoby odwiedziły biuro osobiście. Jak podkreśla ratusz, liczba miejsc pracy oraz osób zainteresowanych ofertą zmienia się każdego dnia.
Niski wskaźnik zatrudnienia emerytów
Warszawa to największy rynek pracy w Polsce. Rozwój gospodarczy i atrakcyjność stolicy wiąże się z dynamicznym wzrostem popytu na pracę. Bezrobocie w Warszawie wynosi tylko 1,3 proc.
Według statystyk, w Polsce jest jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata, który wynosi 46%. W Danii czy Norwegii pracuje 70-80% osób w tym przedziale wiekowym.
Ponad połowa polskich pracodawców twierdzi, że głównym powodem, dla którego nie mogą obsadzić wolnych stanowisk jest brak kandydatów. W tej sytuacji pracowników można szukać wśród osób, które niedawno odeszły na emeryturę.
Do 2050 r. zmniejszy się liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym. Aktywny zawodowo emeryt będzie szczególnie cenny. Współpraca starszych pracowników z młodszymi jest obupólnie korzystna.
Seniorzy są dla młodszych pracowników źródłem wiedzy, natomiast młodsi wspierają starszych w poruszaniu się po świecie nowych technologii. Przekazywanie wiedzy między pokoleniami jest budulcem wielu dobrze funkcjonujących zespołów.
Nieprzypadkowa lokalizacja
Senioralne Biuro Karier mieści się na parterze Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” przy ul. Nowolipie 25b.
Lokalizacja została wybrana celowo. Pozwala na połączenie aktywności zawodowej seniorów z aktywnością społeczną. Seniorzy uzyskują jednocześnie informację o zajęciach, kursach, spotkaniach skierowanych do seniorów i grup międzypokoleniowych bądź zaangażowaniu się z wolontariat senioralny.
Wśród pracodawców, którzy aktywnie włączyli się w działania na rzecz zwiększenia aktywności zawodowej seniorów jest Francuska-Polska Izba Gospodarcza, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Krajowa Izba Gospodarcza oraz Przedsiębiorcy Mazowsza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.