Warszawa. Pandemia mocno uderzyła w stołeczną turystykę. Odnotowano straty
Stołeczne Biuro Turystyki opublikowało raport o stanie turystyki za 2020 r. Jak z niego wynika, pandemia koronawirusa mocno uderzyła w turystykę. W ubiegłym roku, w porównaniu z rokiem 2019, liczba przyjazdów turystów do stolicy zmniejszyła się o dwie trzecie.
Od stycznia do grudnia ubiegłego roku do Warszawy przyjechało 3,3 miliona turystów. To o 6,8 mln mniej niż w 2019 roku. Jak napisano w raporcie, "największy spadek – bo aż 75-procentowy - dotyczył turystów zagranicznych". Odbyli oni zaledwie 700 tysięcy podróży do Warszawy. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się o 64 procent: z 7,3 do 2,6 mln przyjazdów.
Z raportu Stołecznego Biura Turystyki wynika, że w porównaniu z rokiem 2019, liczba przyjazdów turystów do stolicy skurczyła się o dwie trzecie, przy czym skutki tego spadku dla PKB miasta nie były aż tak drastyczne. Wprawdzie wpływ turystyki na gospodarkę Warszawy zmalał o jedną trzecią, jednak pomimo trudności w stolicy były otwierane nowe hotele. Jak napisano w raporcie, "przybyło ciekawych atrakcji, także tych położonych poza centrum oraz w okolicach Warszawy".
W roku wybuchu pandemii COVID-19 załamanie ruchu turystycznego nastąpiło w drugim kwartale. Latem odnotowano odbicie spowodowane poluzowaniem obostrzeń epidemicznych, zwłaszcza w przypadku turystów krajowych. Natomiast już pod koniec roku, wraz z drugą falą zachorowań, liczba przyjazdów znów znacząco spadła.
Warszawę odwiedzali w zdecydowanej większości Polacy - prawie 80 proc. Wśród zagranicznych gości najwięcej było z Niemiec (ponad 20 proc), Wielkiej Brytanii (18 proc.) i Francji (9 proc.). Sporą część wśród nich stanowiły osoby polskiego pochodzenia.
- Z danych opracowanych we współpracy ze Stołecznym Biurem Turystyki przez firmę Mastercard wynika, że w 2020 roku turyści zostawili w Warszawie 5,8 mld złotych – przede wszystkim w miejscach związanych z handlem detalicznym, gastronomią i modą. Wśród obcokrajowców zdecydowanie najwięcej wydali Brytyjczycy (zwłaszcza londyńczycy), a wśród Polaków – krakowianie - napisano w raporcie.
Z powodu pandemii szacunkowy wkład gospodarki turystycznej w PKB Warszawy (uwzględniający m.in. wydatki turystów) wyniósł 12,9 mld zł – o 36 proc. mniej niż w 2019 r. - Spadek mógłby być bardziej dotkliwy, gdyby nie to, że ze znacznej części usług wchodzących w skład gospodarki turystycznej - na przykład transportowych, czy gastronomicznych - korzystają także mieszkańcy - wyjaśnia raport.
Jak podkreśla cytowany w komunikacie dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras, minione kilkanaście miesięcy było wyjątkowo trudną próbą dla miast na całym świecie. - Na szczęście w Warszawie zauważamy już pozytywne sygnały powrotu do normalności: na ulicach widać coraz więcej gości zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Mamy nadzieję, że kolejny raport będzie znacznie bardziej optymistyczny, choć bez wątpienia powrót do równowagi zajmie branży kilka lat - dodał Paweł Moras.
Turyści - zarówno polscy, jak i zagraniczni - niezmiennie za największą stołeczną atrakcję uznają Stare Miasto. Kolejne atrakcyjne miejsca to dla rodzimych gości Łazienki Królewskie oraz Pałac Kultury i Nauki. Cudzoziemcy wybrali Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zamek Królewski.