Warszawa. Nie żyje Jan Jagielski
Kto raz pozwolił się zabrać panu Jankowi na spacer po cmentarzu na Okopowej, na zawsze zapamięta wszystkie ważne miejsca tej nekropolii. Ratował ślady pamięci żydowskich społeczności w całej Polsce i opisał nie tylko żydowski cmentarz i getto w Warszawie, ale także inne polskie zachowane synagogi, domy modlitwy, kirkuty.
17.02.2021 14:43
Jan Jagielski do Warszawy przyjechał z rodzicami jako ośmiolatek w 1945 roku z Lublina. Dorastał wraz z miastem, podnoszącym się z ruin. Najbardziej jednak interesowały go znikające ślady po życiu Żydów w stolicy.
Maturę zdał w Staszicu, który wówczas za patrona miał Gottwalda. Po uzyskaniu tytułu magistra geochemii przez 30 lat pracował naukowo w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie.
Pasję z pracą połączył w 1991 roku. Został wtedy pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, w którym stworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich.
Misję opieki nad miejscami i zabytkami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich podjął społecznie dziesięć lat wcześniej. Współtworzył Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, od 1994 roku był jego przewodniczącym.
Z jego inicjatywy podejmowane były liczne akcje restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miastach. Do tych prac angażował młodzież z kraju i z Izraela. Był przewodniczącym Fundacji Wiecznej Pamięci powstałej w 1993 roku z inicjatywy Rządu RP, zajmującej się renowacją zabytków żydowskich i upamiętnianiem miejsc i wydarzeń związanych z historią Żydów w Polsce.
Warszawa. Odszedł znawca i badacz getta, cmentarza przy Okopowej, synagog i kirkutów w Polsce. Był najlepszym przewodnikiem po śladach żydowskiej kultury stolicy
Jan Jagielski zostawił po sobie bogaty dorobek z dziedziny, która łączyła jego pasję z zawodowym życiem. Napisał wiele książek o cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej, zabytkach żydowskich oraz o getcie warszawskim.
W 2009 roku został nagrodzony przez Fundację Taubego im. Ireny Sendler za wkład w zachowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Jest też kawalerem Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście, laureatem nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. W 2015 roku odebrał srebrny medal Zasłużonego Kulturze "Gloria Artis".
Zobacz także