Trwa ładowanie...

Warszawa: oczyszczalnia ścieków Czajka. Tajemnicza zapowiedź Sebastiana Kalety z PiS

- Na nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy przekażę niepokojące informacje związane z katastrofą ekologiczną w stolicy - zapowiedział Sebastian Kaleta, radny Warszawy na konferencji prasowej zorganizowanej nad Wisłą wraz z europosłem Patrykiem Jakim.

Warszawa: oczyszczalnia ścieków Czajka. Tajemnicza zapowiedź Sebastiana Kalety z PiSŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d160em2
d160em2

W piątek o godz. 18.00 na wniosek radnych PiS zwołano nadzwyczajną sesję Rady Warszawy. Radni oczekują od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dokładnych informacji na temat awarii kolektorów przesyłających ścieki do "Czajki” oraz zagrożenia, z jakim to się wiąże.

Kilka godzin przed sesją radny Warszawy Sebastian Kaleta zorganizował wraz z europosłem Patrykiem Jakim konferencję prasową nad Wisłą. Stwierdził na niej, że uzyskał od prezesa spółki Wody Polskie, Przemysława Dacy, "bardzo dużo informacji o usuwaniu awarii". Zamierza je przekazać radnym podczas sesji. Dodał, że są to "niepokojące informacje w związku z katastrofą ekologiczną w stolicy".

"Zatruta Wisła to symbol PO"

Patryk Jaki podkreśli, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski "odmawia informacji" warszawiakom oraz radnym na temat przyczyn awarii kolektorów w oczyszczalni ścieków Czajka.

d160em2

- Minęły dwa tygodnie, a Rafał Trzaskowski nie powiedział, jakie były przyczyny awarii, ani jakie będą koszty jej usuwania. Nie ma na to czasu, ale ma czas na podróże po świecie i zajmowanie się ideologią LGBT - powiedział Patryk Jaki. - Zatruta Wisła to symbol rządów Platformy Obywatelskiej - dodał, wskazując na rzekę.

Europoseł PiS podkreślił, że prezydent Warszawy nie zgadza się na to, aby radni skontrolowali spółkę MPWiK, która nadzoruję oczyszczalnię ścieków Czajka.

- Rafał Trzaskowski boi się kontroli radnych, ale nie odpuścimy - dodał Sebastian Kaleta. Radny PiS obawia się też, że PO będzie "blokowało dyskusję" w czasie sesji i "cenzurowało radnych".

Wisła. Jak doszło do awarii?

W piątek okazało się, że znów 100 proc. nieczystości trafia do Wisły. Stało się to po odpięciu dotychczasowych pomp, które tłoczyły nieczystości do awaryjnego rurociągu, znajdującego się na moście pontonowym. Podłączanie nowych pomp ma się zakończyć do niedzieli.

d160em2

O awarii jednego z kolektorów w oczyszczalni ścieków Czajka poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Doszło w tej sprawie do zebrania sztabu kryzysowego. Władze miasta zdecydowały się na kontrolowany spust ścieków do Wisły. W każdej sekundzie do rzeki trafia trzy tysiące litrów zanieczyszczonej wody. Włodarz stolicy zapewnia, że awaria nie wpłynie na jakość wody w kranach. Rząd zdecydował się na budowę mostu pontonowego z awaryjnym rurociągiem, który ma przesyłać ścieki do "Czajki".

Oczyszczalnia ścieków Czajka jest jedną z największych oczyszczalni ścieków w Polsce. Do 2012 roku w zakładzie oczyszczane były ścieki jedynie z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i gmin: Marki, Ząbki, Jabłonna, Legionowo i Zielonka. Dopiero w lipcu 2012 ścieki z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej dopłynęły do oczyszczalni kolektorami przesyłowymi położonymi pod dnem Wisły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d160em2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d160em2
Więcej tematów