RegionalneWarszawaWarszawa największym rynkiem mieszkań w Europie Centralnej

Warszawa największym rynkiem mieszkań w Europie Centralnej

Co roku powstaje tu kilkanaście tysięcy nowych mieszkań. Budować trzeba przede wszystkim na wynajem, bo ludzie gryzą ziemię, by po studiach tutaj zostać

Warszawa największym rynkiem mieszkań w Europie Centralnej

Jak mówi prezes REAS Kazimierz Kirejczyk, w Warszawie co roku powstaje kilkanaście tysięcy nowych mieszkań. I wciąż będzie powstawać. Jak dodaje socjolog Janusz Czapiński, budować trzeba przede wszystkim na wynajem, bo* ludzie gryzą ziemię, by po studiach tutaj zostać -* czytamy na stronie " Transportu Publicznego ".

W zeszłym roku w stolicy powstało ok. 13 tysięcy nowych mieszkań - więcej niż w Berlinie , gdzie rocznie powstaje ich 2-3 tys. W polskiej stolicy do nasycenia rynku jeszcze daleko - uważa Kirejczyk, który był gościem konferencji (Za)mieszkam w Warszawie. Na spotkaniu omawiano przyszłość stolicy, przede wszystkim pod kątem rozwoju mieszkaniowego.

Według Kirejczyka nipokojącą tendencją jest niezrównoważenie powstających mieszkań oraz miejsc pracy. Większość mieszkań budowana jest w Wilanowie, a także w północnych częściach miasta. Tymczasem powierzchnie biurowe są w 80 proc. budowanie w południowo-zachodniej części miasta. Nie ma dobrych połączeń między dzielnicami, a centrum miasta się starzeje. Do tego Wisła wciąż dzieli miasto - ludzie wciąż są przekonani, że Praga jest mało przyjemnym do życia miejscem.

Do 2025 r. powstanie w Warszawie jeszcze 170 tys. mieszkań, z czego 150 tys. wybudują deweloperzy . A według naszych wyliczeń w granicach miasta jest tyle miejsca, by spokojnie mieszkało tu nawet 3,5 mln ludzi.

Zapotrzebowanie na mieszkania w Warszawie wciąż będzie rosło. Jednak chodzi tu głównie o lokale na wynajem. Tak przynajmniej twierdzi prof. Janusz Czapiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Główny kanał wzrostu mieszkańców to młodzi ludzie z Mazowsza - Mławy, Ciechanowa, Siedlec - którzy przyjeżdżają tu na studia. "A gdy skończą, będą gryźć ziemię, by tu zostać. De facto liczba osób, które tu przyjeżdżają, jest trzy razy większa niż pokazują oficjalne statystyki" – tłumaczy socjolog. Ludzie po studiach nie mają pieniędzy na kupno mieszkania. Dlatego przede wszystkim wynajmują. Do tego 54 procent młodych warszawiaków mieszka z rodzicami.

Obraz
studencideweloperzysłoiki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)