Trwa ładowanie...

Warszawa nada Oldze Tokarczuk honorowe obywatelstwo miasta

Rada Warszawy podjęła decyzję o przyznaniu pięciu osobom honorowego obywatelstwa Warszawy. Wśród nich znalazła się Olga Tokarczuk, laureatka nagrody nobla w dziedzinie literatury.

Warszawa nada Oldze Tokarczuk honorowe obywatelstwo miastaŹródło: NurPhoto via Getty Images
d1c2f6r
d1c2f6r

Warszawa. Honorowe obywatelstwo Warszawy

Honorowe obywatelstwo stolicy to wyraz najwyższego uznania dla zasług oraz wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Dotychczas tytuł honorowego obywatela Warszawy otrzymało 88 osób, a wśród nich m. in. Józef Piłsudski, Rotmistrz Witold Pilecki, Jerzy Waldorf, czy Dalajlama.

W myśl uchwały Rady Miasta z 18 czerwca 2020, do tego znamienitego grona dołączą: prof. Władysław Findeisen, prof. Wojciech Noszczyk, prof. Andrzej Rottermund, prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki oraz laureatka nagrody nobla Olga Tokarczuk.

Noblistka jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach prowadziła swoją praktykę terapeutyczną w Wałbrzychu. Pasja do psychologii jest wyraźnie obecna w dziełach autorki, w których często porusza problematykę umysłu człowieka.

d1c2f6r

Warszawa jest również miejscem akcji opowiadania Tokarczuk "Profesor Andrews w Warszawie", którego bohater poruszając się samotnie w stolicy, obserwuje warszawiaków i nie może wyjść ze zdumienia dla ich zachowania.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Warszawa. Olga Tokarczuk honorową obywatelką Warszawy

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Szwedzka Akademia nauk przyznała ją pisarce "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia" - jak napisano w uzasadnieniu wyboru.

Tokarczuk jest autorką bestsellerowych powieści i opowiadań tłumaczonych na wiele języków świata, w tym również na jidisz. Zadebiutowała filozoficzną powieścią "Podróż ludzi księgi" w 1993 roku. Do dzieł noblistki należą "Księgi Jakubowe", "Bieguni", "Prawiek i inne czasy", czy "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Ten ostatni tytuł doczekał się ekranizacji pt. "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland.

Olga Tokarczuk jest również laureatką najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej - Międzynarodowej Nagrody Bookera. Otrzymała ją w roku 2018 za powieść "Bieguni". Była do niej nominowana również rok później za "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1c2f6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c2f6r
Więcej tematów